fot. Facebook / Google

W czwartek rano Putin zdecydował się zaatakować Ukrainę w celu, jak twierdzi, pozbycia się „reżimu z Kijowa” i „demilitaryzacji” państwa. Ukraińcy dzielnie walczą o wolny kraj, a świat obiegły bohaterskie wyczyny kilku żołnierzy.

24 lutego w godzinach porannych Putin wypowiedział wojnę Ukrainie. Rosyjskie wojska ruszyły do ataku na sąsiada, a do pierwszych ataków doszło, gdy w Polsce większość osób jeszcze spała. Inwazja rozpoczęła się od ataków bombowych na strategiczne cele położone na całym terytorium Ukrainy.

Rosyjskie bomby uszkodziły większość ukraińskich lotnisk w celu uziemienia sił powietrznych, a także spadły na ważne obiekty takie jak elektrownie czy centra dowodzenia.

Niestety, pochłania też życia wśród ludności cywilnej. Jednymi z ofiar wojny są między innymi 14-letnia dziewczynka, na którą bomba spadła podczas jazdy rowerem, oraz 17-latek.

Waleczni Ukraińcy

Ukraińskie wojsko nie daje za wygraną i dzielnie broni swojego kraju mimo trudnej sytuacji. Ukraińcy muszą powstrzymywać ataki na wielu frontach, a Rosja ma pokaźną przewagę w powietrzu. Ukraińcy muszą jednocześnie odpierać ataki z północy, wschodu i południa swojego kraju.

Konflikt sprawił, że wśród ukraińskiego wojska wyłonili się bohaterowie, w pełni zdeterminowani, aby obronić ojczyznę. Bohaterską postawą wykazali się między innymi obrońcy z Ukraińskiej Wyspy Węży. Mówi się też o „Duchu Kijowa”, rzekomym pilocie, który zestrzelił aż 6 wrogich samolotów.

Zobacz: [VIDEO] ROSJA ROZKAZAŁA KAPITULACJĘ 13 UKRAIŃSKIM ŻOŁNIERZOM. ICH ODPOWIEDŹ STAŁA SIĘ SYMBOLEM WALKI

Poświęcił się i wysadził most

Kolejnym bohaterem konfliktu został Witalij Skakun – inżynier z samodzielnego batalionu stacjonującego w obwodzie Chersońskim na południu Ukrainy. W stronę miasta Heniczesk nadciągały rosyjskie wojska i Skakun zgłosił się na ochotnika do wysadzenia mostu samochodowego w tym rejonie.

fot. Rejon miasta Heniczesk z widocznymi mostami / Google

Zaminowanie mostu przez Witalija było konieczne, aby powstrzymać zbliżającą się kolumnę rosyjskich czołgów. Niestety, Skakun podłożył ładunki, ale wróg już nadciągał i nie było czasu, aby żołnierz wrócił na ukraińską stronę i zdetonował most zdalnie. Witalij podjął bohaterską decyzję i zakomunikował swojej jednostce przez radio, że wysadzi ładunki ręcznie.

Skakun pożegnał się z kolegami, a chwilę później okolicą wstrząsnął wybuch – Witalij zdetonował most i zginął na miejscu.

Żołnierz stał się bohaterem i wpłynął wniosek o pośmiertne odznaczenie go orderem.

„Dowództwo Korpusu Piechoty będzie wnioskowało przed wyższym dowództwem o przyznanie odznaczenia państwowego Witalijowi” – czytamy w poście ukraińskiego Sztab Generalny Sił Zbrojnych.

Następnie ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych postanowił zapowiedzieć, jaki los czeka rosyjskich okupantów.

Rosyjscy najeźdźcy, wiedzcie, że ziemia spłonie pod waszymi stopami! Będziemy walczyć tak długo jak żyjemy! I dopóki żyjemy, będziemy walczyć!” – zapowiedzieli Ukraińcy.

Źródło: Facebook – Siły Zbrojne Ukrainy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here