fot. YouTube / Twitter / Telegram

W czwartek doszło do tego, czego od tygodni najbardziej obawiał się zachód. Władimir Putin zadecydował o „specjalnej operacji” mającej na celu demilitaryzację Ukrainy i pozbycie się „reżimu w Kijowie”. Rosyjskie wojska ruszyły do ataku na sąsiada.

W czwartkowy poranek Putin wypowiedział wojnę Ukrainie. Do pierwszych ataków doszło we wczesnych godzinach, gdy w Polsce większość osób jeszcze spała. Inwazja rozpoczęła się od ataków bombowych na strategiczne cele położone na całym terytorium Ukrainy.

Od rosyjskich bomb ucierpiała większość ukraińskich lotnisk, ważne elektrownie, a pociski zniszczenia dosięgły też zamieszkanych dzielnic miast. Jednymi z ofiar wojny są między innymi 14-letnia dziewczynka, na którą bomba spadła podczas jazdy rowerem, oraz 17-latek.

Bohaterska obrona

Rosyjskie wojska zaatakowały na wielu frontach, co znacznie utrudnia skuteczną obronę Ukraińcom. Skomplikowana linia frontu spowodowała, że Ukraina musi odpierać ataki z prawie wszystkich stron swojego kraju. Najgłośniej mówi się o walkach na północ od Kijowa, w okolicach Charkowa, Sumy, a także ujścia Dniepru.

Wśród rosyjskich celów znalazła się Wyspa Węży – to położona na Morzu Czarnym w odległości ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy mała wyspa, którą zaatakowała rosyjska Flota Czarnomorska. Obrońcy wykazali się niezwykłą postawą w obliczu wrogiego ataku.

Zaraz przed bombardowaniem nastąpiła następująca wymiana zdań:

Rosjanie: „Tu rosyjski okręt wojenny. Złóżcie broń i poddajcie się, aby uniknąć rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniecie zbombardowani.

Ukraińscy obrońcy: „Do rosyjskiego okrętu wojennego, pierdol się!

Polegli na Wyspie Węży żołnierze są wychwalani zarówno w Ukrainie, jak i za granicą. Ich bohaterska postawa stała się symbolem walki i nieustępliwości Ukrainy. Wszyscy obrońcy zostaną pośmiertnie odznaczeni.

– „Na naszej Wyspie Węży broniący jej „do końca” chłopcy, pogranicznicy bohatersko zginęli, ale nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy” – poinformował Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w nocy z czwartku na piątek podał dane dotyczące pierwszego dni obrony. Według Ukraińskich danych, śmierć poniosło co najmniej 137 obywateli Ukrainy. Dodał też, że 316 Ukraińców zostało rannych.

– „137 bohaterów, naszych obywateli straciło życie” – podsumował znane straty pierwszego dnia inwazji.

Poniżej możecie zobaczyć nagranie rozmowy oraz ostatni film jednego z ukraińskich żołnierzy.

Źródło: Twitter ; Prezydent Ukrainy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here