fot. YouTube / Instagram / Wikipedia

Rano 24 lutego Władimir Putin zadecydował o ataku na suwerenną Ukrainę. Prezydent Rosji utrzymuje, że jest to „specjalna operacja” mająca na celu „demilitaryzację Ukrainy” i pozbycie się „reżimu w Kijowie”. Atak na Rosję spowodował reakcję Finlandii i Szwecji, które obecnie nie należą do NATO.

Niestety, doniesienia zachodniego wywiadu o planowanym ataku na Ukrainę się sprawdziły, i w czwartek rozpętała się wojna. Rosyjskie wojska ruszyły do ataku na sąsiada, a do pierwszych ataków doszło, gdy w Polsce większość osób jeszcze spała. Inwazja rozpoczęła się od ataków bombowych na strategiczne cele położone na całym terytorium Ukrainy.

Atak na Ukrainę

Rosyjskie bomby uszkodziły większość ukraińskich lotnisk, a także ważne obiekty takie jak elektrownie czy centra dowodzenia. Atak na lotniska miał na celu uziemienie sił powietrznych Ukrainy jeszcze zanim wojna na dobre się rozpęta.

Niestety, wojna dosięgła też miast, gdzie bomby i rakiety sieją śmierć wśród ludności cywilnej. Jednymi z ofiar wojny są między innymi 14-letnia dziewczynka, na którą bomba spadła podczas jazdy rowerem, oraz 17-latek.

Niedawno do mediów dotarła też informacja o ataku rosyjskich wojsk na przedszkole, w którym cywile próbowali się schronić. Mówi się o wielu martwych i rannych, w tym dzieciach.

Rosja atakuję Ukrainę na wielu frontach jednocześnie, co znacznie utrudnia skuteczną obronę. Obecnie trwają zaciekłe walki o Kijów, a do armii wstąpił nawet mer Kijowa Witalij Kliczko, znany z sukcesów w ringu.

Reakcja świata na atak

Atak Rosji spotkał się z powszechnym potępieniem. Państwa zachodu szykują dotkliwe sankcje, które zabolałyby Putina i jego towarzystwo oligarchów. Mówi się między innymi o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT.

Inwazja Rosji spowodowała też, że europejskie państwa, które nie należą obecnie do NATO, poważnie patrzą na możliwość przystąpienia do sojuszu. Finlandii nie widzi się wizja kolejnej „operacji” Putina na terenie własnego kraju i premier Finlandii powiedział, że Finlandia jest gotowa do dołączenia do NATO, jeśli tego będzie wymagać bezpieczeństwo kraju.

Odpowiedź Rosji

O przystąpieniu do sojuszu prócz Finlandii poważniej myśli też Szwecja, co Rosja nie pozostawiła bez odpowiedzi. Oficjalne konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji zagroziło na Twitterze, że dołączenie Finlandii do NATO spotka się z poważną reakcją Rosji.

Dołączenie Finlandii do NATO spotkałoby się z poważnymi militarnymi i politycznymi konsekwencjami.”

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Marija Zacharova powiedziała, że przywiązanie Finlandii do neutralności jest ważnym filarem bezpieczeństwa i stabilności w Europie.

Źródło: Twitter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here