fot. Instagram / Wikipedia

W czwartek rano Władimir Putin przestał zgrywać pozory i zadecydował o „specjalnej operacji” mającej na celu „demilitaryzację” Ukrainy i pozbycie się „reżimu w Kijowie”. W odpowiedzi na atak na Rosję nakładane są różne sankcje i ograniczenia.

4 lutego w godzinach porannych Putin wypowiedział wojnę Ukrainie. Rosyjskie wojska ruszyły do ataku na sąsiada, a do pierwszych ataków doszło, gdy w Polsce większość osób jeszcze spała. Inwazja rozpoczęła się od ataków bombowych na strategiczne cele położone na całym terytorium Ukrainy.

Rosyjskie bomby spadły na lotniska, elektrownie, centra dowodzenia i inne ważne obiekty. Niestety, bomby i rakiety dosięgły też miast, gdzie sieją śmierć wśród ludności cywilnej.

Jednymi z niezliczonych ofiar wojny są między innymi 14-letnia dziewczynka, na którą bomba spadła podczas jazdy rowerem, oraz 17-latek. Niedawno do mediów dotarła też informacja o ataku rosyjskich wojsk na przedszkole, w którym cywile próbowali się schronić. Mówi się o wielu martwych i rannych, w tym dzieciach.

Walki o Ukrainę

Ukraińskie dzielnie broni swojego kraju, mimo rosyjskiej ofensywy na wielu frontach. Ukraińcy muszą jednocześnie odpierać ataki z północy, wschodu i południa swojego kraju. Obrońcom najbardziej doskwiera przewaga Rosji w powietrzu.

Najgłośniej mówi się o walkach w okolicach Kijowa, Sumy czy Charkowa, a także okolicach ujścia Dniepru, gdzie Rosjanie najgłębiej wdarli się w Ukrainę.

Bohaterską postawą wykazali się między innymi obrońcy z Ukraińskiej Wyspy Węży.

Zobacz: [VIDEO] ROSJA ROZKAZAŁA KAPITULACJĘ 13 UKRAIŃSKIM ŻOŁNIERZOM. ICH ODPOWIEDŹ STAŁA SIĘ SYMBOLEM WALKI

Eurowizja 2022

Konkurs Piosenki Eurowizja 2022 odbędzie się 10, 12 i 14 maja w Turynie we Włoszech, a do konkursu miały przystąpić reprezentacje 41 krajów. Teraz jednak wiemy, że ta liczba ulegnie zmianie.

Polskę reprezentować będzie Krystian Ochman ze swoim utworem „River”, który podbił serca polskiej publiczności podczas organizowanego przez Telewizję Polską konkursu preselekcyjnego „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję„.

Oświadczenie organizatora

W piątek po godzinie 17 organizator Konkursu Piosenki Eurowizji, EBU, wydał oświadczenie, w którym poinformowano, że po długich naradach postanowiono wykluczyć Rosję z Eurowizji 2022.

Organizator konkursu zaznaczył, że konkurs ma jednoczyć Europę i promować międzynarodowe zrozumienie.

Pozostajemy oddani ochronie wartości konkursu kulturalnego, który promuje międzynarodową wymianę i zrozumienie, integruje ludzi, celebruje różnorodność poprzez muzykę i jednoczy Europę na jednej scenie

Źródło: Twitter – EBU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here