fot. morski.strazgraniczna.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z krakowskiego lotniska zatrzymali 33-letniego obywatela Ukrainy, poszukiwanego na podstawie czerwonej noty Interpolu wystawionej przez kazachstański wymiar sprawiedliwości. Mężczyzna został przekazany policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, a następnie trafił do aresztu.

21 listopada br. 33-letni Ukrainiec został zatrzymany na lotnisku w Krakowie-Balicach podczas kontroli paszportowej przed odlotem do czarnogórskiej Podgoricy. Mężczyzna poszukiwany był przez kazachstański wymiar sprawiedliwości na podstawie czerwonej noty Interpolu, która informuje organy ścigania na całym świecie o konieczności zlokalizowania, tymczasowego aresztowania i ekstradycji.
Nakaz aresztowania wobec 33-latek został wydany za stworzenie i zarządzanie wspólnie z innymi osobami piramidą finansową na zasadzie pozorowanej działalność inwestycyjnej i oszukanie na terenie Kazachstanu prawie 5 tysięcy osób na kwotę kilkunastu milionów euro. Na miejsce zostali wezwani policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy przejęli poszukiwanego i wykonali dalsze czynności z jego udziałem.
Policjanci doprowadzili zatrzymanego do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, a następnie do sądu, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 7 dni. Zgodnie z dyspozycją sądu, wczoraj (23 listopada), obcokrajowiec został przez stróżów prawa doprowadzony do aresztu śledczego, skąd z kolei, trafi w ręce kazachstańskiego wymiaru sprawiedliwości, gdzie za popełnione przestępstwa grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

– Mężczyzna poszukiwany był przez kazachstański wymiar sprawiedliwości na podstawie czerwonej noty Interpolu, która informuje organy ścigania na całym świecie o konieczności zlokalizowania, tymczasowego aresztowania i ekstradycji – tłumaczy Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

źródło: Policja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here