fot. policja.pl

Policjanci apelują o czujność podczas porządkowania grobów bliskich. Łupem złodziei oprócz zniczy, kwiatów, często padają także torby z portfelami oraz kluczami do mieszkania. Złodzieje mogą okraść twoje mieszkanie, zanim się zorientujesz, że ukradziono twoje klucze.

Za kilka tygodni Wszystkich Świętych, do tego czasu wiele osób szczególnie zadba o groby swoich bliskich. To czas porządków na cmentarzach, czyszczenie pomników, przystrajanie ich kwiatami oraz zniczami. Szybko zapadający zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz skupienie się na porządkowaniu pomnika może odwrócić naszą uwagę od tego, co dzieje się wokół nas. Możemy nie zauważyć oraz nie usłyszeć, kiedy złodziej sięgnie po naszą torbę, w której nierzadko znajduję się portfele z dokumentami, karty płatnicze, telefony czy klucze do mieszkania. Złodziej znajdzie także w torbie informacje o naszym adresie.

Te wszystkie okoliczności mogą sprawić, że zanim zorientujemy się o tym, że nas okradziono, zanim zaalarmujemy policjantów, zanim dojedziemy do naszego mieszkania często zlokalizowanego w innej części miasta, może zostać ono okradzione. Przestępcy będą mieli sporo czasu, zanim zastrzeżemy kartę bankomatową, dodatkowo nasze dane mogą posłużyć do zaciągnięcia kredytu bez naszej wiedzy. Dlatego apelujemy o czujność podczas pobytu na cmentarzu.

Przedświąteczny okres to także czas, kiedy łupem złodziei padają kwiaty, wiązanki, znicze oraz dekoracje pomników. Bądź rozsądny i zwróć uwagę na kilka zasad, które mogą cię uchronić przed stratą.

-Znicze nierzadko kosztują nawet kilkadziesiąt złotych, a kupienie nowych to kolejny wydatek. Zastanów się, czy nie warto kupić zniczy zalewanych, czyli takich, w których nie da się wymienić wkładu. Ten, jeżeli zostanie zapalony, zniechęci złodzieja.

-Nasze znicze możemy oznaczyć np. niezmywalnym markerem. Ten także nie będzie atrakcyjny dla złodzieja.

-Zapoznaj się z ofertami firm zajmujących się budową pomników, te często świadczą dodatkowe usługi takie jak np. przytwierdzenie na stałe kamiennych wazonów, czy lampionów. Mogą także wygrawerować na nagrobkowych akcesoriach napis identyfikujący zmarłego, złodziej raczej się tym nie zainteresuje.

-Sztuczną wiązankę, czy wieniec także można podpisać imieniem i nazwiskiem zmarłego, używając niezmywalnego markera. Ten zabieg może uchronić dekorację przed kradzieżą.

-Wśród firm oferujących ubezpieczenia znajdziesz ofertę, która zajmie się ubezpieczeniem pomnika.

-Wybierając się na cmentarz, nie zabieraj ze sobą większej sumy pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy.

-Portfela, kluczy do mieszkania czy telefony nie trzymaj w reklamówce.

-Nie odwieszaj, nie odkładaj na ławce torby z wartościowymi rzeczami, portfelem lub telefonem.

-Najbardziej wartościowe rzeczy miej przy sobie, najlepiej w wewnętrznej kieszeni.

-Jeżeli ktoś swoim zachowaniem wzbudzi twój niepokój, będzie cię obserwował, bez celu przemieszczał się po cmentarzu, zabierał znicze, kwiaty, zawiadom policjantów.

W ciągu ostatnich tygodni policjanci odnotowali siedem tego typu przestępstw. Sprawcy zazwyczaj działają w ten sam sposób, wykorzystują nieuwagę ofiary.  Kradną całą torbę bądź wyciągają z niej tylko portfel. Ofiara najczęściej orientuje się dopiero po zakończeniu prac porządkowych, gdy zamierza wrócić do domu.

źródło: policja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here