fot. Pixabay

Katowicki policjant w czasie wolnym od służby podjął interwencję wobec mężczyzny, który kupił alkohol dziewczynkom w wieku 12 i 14 lat. Przypominamy, że sprzedaż i podawanie alkoholu osobom do lat 18 jest prawnie zabronione. Przestępstwem jest również rozpijanie małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając do jego spożycia.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami sprzedaż i podawanie alkoholu osobom do lat 18 jest prawnie zabroniona. Zakazy te są powszechnie znane i respektowane przez sprzedawców sklepów z alkoholem. Doskonale o tym wiedziały też dwie nastoletnie dziewczyny, które w Bielsku-Białej poprosiły nieznanego mężczyznę o zakup alkoholu. Przed sklepem przekazały 58-latkowi gotówkę, a ten kupił dziewczynkom butelkę smakowej wódki. Całą sytuację widział policjant ogniwa wywiadowczego katowickiej komendy, który czas wolny od służby spędzał w tym mieście. Natychmiast zareagował i podjął interwencję, informując o tym miejscowego dyżurnego. 58-latek tłumaczył, że był pewien co do pełnoletności dziewczyn. Okazało się jednak, że dziewczynki to siostry w wieku 12 i 14 lat.

Przypominamy, że spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie jest przejawem demoralizacji i w tym zakresie decyzje podejmuje sąd rodzinny. Natomiast zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi karze grzywny podlega m.in. ten, kto sprzedaje napoje alkoholowe osobom do lat 18, a zgodnie z art. 208 kodeksu karnego kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

źródło: policja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here