Fot. zabezpieczone narkotyki, BBC

Belgia przekazała informację o dużej operacji, w wyniku której skonfiskowano narkotyki o łącznej wadze blisko 28 ton.

Realizacje w tej sprawie były przeprowadzane przez 6 tygodni od 20 lutego 2021 roku. Przez ten okres funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 27 640 kilogramów kokainy. Największa dostawa została przechwycona w nocy z 2 na 3 kwietnia i ważyła blisko 11 ton.

Wszystkie narkotyki trafiały do belgijskiego portu w Antwerpii. Łączna wartość skonfiskowanych zakazanych substancji została oszacowana na 1,4 miliarda euro.

Cała akcja była możliwa dzięki dostępowi do szyfrowanych wiadomości Sky ECC. W marcu Europol przekazał, że złamał zabezpieczenia „najbezpieczniejszego komunikatora, który możesz kupić” – właśnie takim hasłem reklamowało się Sky ECC.

Co ciekawe, w odpowiedzi firma Sky Global zapewniła, że komunikator nie został rozpracowany, a prawdopodobnie jego nielegalna kopia.

Śledztwo w tej sprawie trwało dwa lata i obejmowało 500 milionów zaszyfrowanych wiadomości. Dzięki złamanym zabezpieczeniom ujawniono szlaki przemytowe, w samej Belgii aresztowano 48 osób i skonfiskowano broń oraz 1,2 mln euro w gotówce.

Kolejne akcje przeprowadzono we Francji, gdzie schwytano osoby sprzedające zaszyfrowane urządzenia przemytnikom i handlarzom.

Źródło: BBC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here