Fot. zdjęcie podglądowe

Na polecenie prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonali zatrzymania obywatela Niemiec Jurgena K. w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze terrorystycznym.

Na podstawie postanowienia prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku funkcjonariusze ABW przeprowadzili przeszukania miejsca zamieszkania oraz pracy Jurgena K.

W wyniku podjętych czynności, w miejscu pracy zatrzymanego ujawniono m.in dwie kostki trotylu o łącznej wadze ponad 1,2 kilograma oraz zapalnik ćwiczebny elektryczny, a także łuski ze spłonkami oraz uniwersalny granat łzawiący.

W przeszukaniach uczestniczył biegły z zakresu broni, materiałów wybuchowych i amunicji, który wskazał, że zabezpieczone materiały stanowią substancję wybuchową- trotyl, na którego posiadanie wymagane jest zezwolenie. Trotyl został zabezpieczony przez patrol saperski.

W wyniku przeszukania miejsca zamieszkania obywatela Niemiec ujawniono amunicję strzelecką, na posiadanie której również wymagane jest zezwolenie.

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił zatrzymanemu zarzuty posiadania bez wymaganego zezwolenia substancji wybuchowej w postaci trotylu, w ilości ponad 1,2 kilograma , która mogła sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach kwalifikowane z art. 171 par. 1 kodeksu karnego. Kolejny zarzut dotyczy posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji strzeleckiej kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk.

Czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 90 dni.

Śledztwo ma charakter rozwojowy prokuratorzy nie wykluczają dalszych zarzutów i zatrzymań w tej sprawie.

Źródło: pk.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here