Fot. akcja policji

Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziły operację, której celem było rozbicie grupy przestępczej stojącej za potężną piramidą finansową.

Zatrzymani rozpoczęli przestępczy proceder w 2019 roku. Obiecywali wysokie stopy zwrotu przy niewielkim ryzyku inwestycyjnym. Taka piramida jest inaczej nazywana „schematem Ponziego”. Grupa przestępcza oszukała ponad 600 tysięcy osób i spowodowała straty w wysokości większej niż 250 milionów dolarów.

Funkcjonariusze 27 sierpnia przeszukali 48 miejsc w obwodzie kijowskim, winnickim oraz w Odessie. Ustalili także, że przestępcy prali pieniądze poprzez legalnie działające firmy. Ponad 20 osób zajmowało się transakcjami finansowymi więcej niż 100 firm.

Podejrzani zdążyli wydać pieniądze m.in. na nieruchomości, luksusowe pojazdy, biżuterię, a nawet na wyspę na rzece Dniepr wraz ze znajdującymi się na niej posiadłościami.

Służby nie informują, kto stał za stworzeniem piramidy finansowej. Jak jednak ustaliła ukraińska niezależna agencja informacyjna “Unian”, chodzi najprawdopodobniej o firmę B2B Jewelry, która oferowała kupno biżuterii ze stopniowym zwrotem, w wysokości od 260 do 416 procent.

Źródło: Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here