fot. Twitter

CJNG zaprezentowało swój arsenał w filmach, które trafiły do sieci. Rząd meksykański tłumaczy się i bada autentyczność tych dokumentów, jednak z pewnością nie jest to żadna manipulacja.

To nie jest meksykańska armia ani policja, to kartel CJNG, który zdobył władzę od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Lopeza Obradora.

Nagranie opublikowane przez CJNG pojawiło się w sieci kilkadziesiąt godzin temu i po raz kolejny pokazuje potęgę wojskową oraz uzbrojenie, które jest w dyspozycji członków grupy. Kartel opublikował również inne wideo, które skierowane jest do José Antonio Yépeza, uważanego za szefa kartelu Santa Rosa de Lima.

Alfonso Durazo, sekretarz bezpieczeństwa i ochrony ludności, powiedział, że „propagandowe wideo” było analizowane w celu potwierdzenia jego autentyczności.

Dodał, że „nie ma grupy przestępczej, która byłaby w stanie skutecznie rzucić wyzwanie federalnym siłom bezpieczeństwa”. Na nagraniu widzimy kilkadziesiąt pojazdów zaparkowanych na polnej drodze. Samochody posiadają improwizowane wieżyczki i przyspawane blachy.

Film opublikowano w czasie, kiedy prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador odwiedził trzy najbardziej niebezpieczne regiony w kraju.

Lopez Obrador opowiedział się za mniej konfrontacyjnym podejściem do bezpieczeństwa niż jego poprzednicy i wsparł środki mające na celu rozwiązanie problemów społecznych, takich jak ubóstwo i bezrobocie, które, jak twierdził, przyczyniają się do przestępczości. Analitycy ostrzegają, że to właśnie przez jego podejście kartele stają się co raz bardziej bezwzględne.

Ostrzegano, że przez podejście prezydenta „tylko doprowadzi do tego, że kartele będą działać bezkarnie”. Tak też się dzieje co widzimy na załączonych nagraniach.

CJNG jest uważany za najsilniejszy gang Meksyku, wraz z kartelem Sinaloa, którym poprzednio dowodził baron narkotykowy Joaquin „El Chapo” Guzman przebywający aktualnie w więzieniu.

Pod koniec czerwca kartel CJNG przyznał się do zamachu na Omara Garcię Harfucha, szefa policji w Mexico City, do którego doszło w biały dzień w bogatej dzielnicy stolicy.

Źródło: independent.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here