fot. KPP Lubin

15-letni Kuba został brutalnie zamordowany w maju 2019 roku za to, że stanął w obronie koleżanek. Jak podaje Fakt.pl, Paweł Z. ojciec nastolatka, który z zawodu jest policjantem wciąż nie może zrozumieć, dlaczego za pomoc drugiemu człowiekowi zapłacił najwyższą cenę.

Paweł Z. był przekonany, że syn będzie nocował u swojej babci. – On tam często nocował, zazwyczaj w weekendy. Z rana syn planował pójść na mecz piłki nożnej, po meczu miał wrócić do domu i mieliśmy pojechać na jego bierzmowanie – zeznał ojciec Kuby cytowany przez Fakt.pl

Niestety wydarzyła się tragedia.

Z ustaleń śledztwa wynika, że 10 maja 2019 roku wieczorem 15-latek udał się na maraton filmowy do kina w Lubinie.

Ponieważ pierwszy z filmów uznali za nudny postanowili poczekać na kolejny. W oczekiwaniu na drugi film chłopiec wraz z dwiema koleżankami poszli na Wzgórze Zamkowe. W tym samym czasie na to samo miejsce przyszła grupa osób, wśród których znajdowali się wszyscy trzej oskarżeni. Wcześniej spożywali oni napoje alkoholowe, a także palili marihuanę.

Znajdując się na Wzgórzu w pewnym momencie doszło do utarczki słownej pomiędzy dwiema dziewczętami z tych dwóch grup osób przebywających w tym miejscu. Oskarżony Sebastaian H. zabrał okulary korekcyjne koleżance pokrzywdzonego i wyrzucił je poza mur Wzgórza Zamkowego.

15-letni Kuba, chcąc pomóc dziewczynie, zeskoczył z muru, żeby odzyskać jej okulary. Wówczas oskarżony Karol F. udał się za nim i posiadanym przy sobie nożem zadał mu cios w klatkę piersiową, po czym zbiegł z tego miejsca do swoich kolegów.

Wszyscy trzej oskarżeni odeszli w stronę pobliskiej galerii. Po drodze Karol F. powiedział Sebastianowi H. i Dawidowi M., że ugodził pokrzywdzonego nożem. Pomimo posiadania tej informacji, oskarżeni Sebastian H. i Dawid M. nie zrobili niczego, by udzielić chłopcu pomocy.

Poszukiwania za pokrzywdzonym podjęły koleżanki, z którymi przebywał on tego dnia. Odnalazły go i wezwały pomoc medyczną, jednak nie zdołano wymienionego uratować. Zmarł od obrażeń spowodowanych zadaną przez oskarżonego Karola F. raną kłutą.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Karol F. potwierdził użycie noża wobec pokrzywdzonego, ale zaprzeczył, by chciał pozbawić go życia.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych Sebastian H. i Dawid M. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Prokuratura Rejonowa w Lubinie skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko sprawcy dokonanego w nocy z 10 na 11 maja 2019 roku w Lubinie zabójstwa 15-letniego chłopca oraz przeciwko dwóm innym sprawcom o przestępstwa powiązane z tą zbrodnią. Aktualnie w sądzie w Legnicy trwa proces.

Oskarżeni

Prokurator oskarżył Karola F. o to, że działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia małoletniego pokrzywdzonego, zadał mu cios nożem, powodując obrażenia ciała, które skutkowały jego zgonem tj. o czyn z art.148 par. 1 k.k.

Za zarzucaną temu oskarżonemu zbrodnię zabójstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.


Oskarżony Karol F. cały czas przebywa w areszcie.


Sebastiana H. i Dawida M. prokurator oskarżył o nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu chłopcu znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, pomimo posiadania wiedzy o uderzeniu go nożem przez Karola F. tj. o czyn z art. 162 par. 1 kk oraz o karalne niezawiadomienie organu powołanego do ścigania przestępstw o dokonanym zabójstwie chłopca tj. o czyn z art. 240 par.1 kk. Ponadto prokurator oskarżył Dawida M. o ujawnione w toku tego śledztwa trzecie przestępstwo posiadania w telefonie treści pornograficznych z udziałem małoletnich poniżej 18 roku życia tj. o czyn z art.202par. 4a kk.

Za każdy z zarzucanych Sebastianowi H. i Dawidowi M. dwóch czynów grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Za trzecie zarzucane Dawidowi M. przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Źródło: Fakt.pl / pk.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here