Fot. akcja policyjna, mat. prasowe

Operacja przeprowadzona w Wielkiej Brytanii doprowadziła do zatrzymań na terenie całego kraju. Działania śledczych były wymierzone przeciwko handlowi bronią i narkotykami.

Sprawa, którą udało się zakończyć w tym tygodniu, była prowadzona od czterech lat. Główne zadanie wykonała grupa zajmująca się uzyskaniem dostępu do zaszyfrowanego komunikatora Encrochat, który umożliwiał przestępcom zabezpieczoną wymianę wiadomości.

Jak przekazały służby, komunikator jest używany przez około 60 tysięcy osób na całym świecie. Jego użytkownicy za półroczne wykorzystanie Encrochat musieli zapłacić 2000 dolarów. Jego twórcy w czerwcu ostrzegali, że szyfr może zostać złamany przez organy ścigania.

Zorganizowane grupy przestępcze używały zaszyfrowanych komunikatorów, by ułatwić sobie działanie. W otwarty sposób omawiały tam kwestie morderstw, prania brudnych pieniędzy, handlu narkotykami, czy sprzedaży broni, która wyrządzała potem okropną krzywdę w naszej społeczności. Byli bezwstydni, myśleli, że są poza prawem – powiedziała komisarz policji w Londynie Cressida Dick.

W wyniku operacji w ręce policji wpadło 746 podejrzanych, w tym osoby, które mogą być odpowiedzialne nawet za morderstwa. Skonfiskowano 2 tony narkotyków, 54 miliony funtów w gotówce, 55 kradzionych luksusowych aut, 77 karabinów oraz amunicję i granaty.

Jak podaje agencja NCA, od początku akcji policjanci odebrali już ponad 200 gróźb śmierci. Jest to jednak dopiero początek działań organów ścigania, a kolejne operacje będą przeprowadzane także w innych krajach.

Źródło: o2.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here