fot. Instagram

Nigerijski influencer z 2,4 milionami obserwujących na Instagramie, który chwalił się swoim luksusowym życiem, publikował zdjęcia prywatnych odrzutowców i luksusowych zegarków, został aresztowany w Dubaju w związku z internetowym oszustwem, w którym wyłudził prawie 450 milionów dolarów.

W operacji „Fox Hunt 2” zatrzymano 10 podejrzanych o popełnienie oszustw, w tym prania brudnych pieniędzy, oszustwa bankowe i kradzież tożsamości. Do akcji w jednym czasie wkroczyło sześć drużyn SWAT – „Operacja została przeprowadzona w bardzo profesjonalny sposób pod względem planowania i wykonania, a także ustalenia dokładnej godziny, aby zdjąć wszystkich członków gangu w tym samym czasie” – skomentował zastępca głównego dowódcy do spraw kryminalnych.

fot. Instagram


FBI zatrzymało 38-letniego Raymonda Abbasa w Dubaju, kiedy spał w swoim apartamencie. Śledczy powiedzieli, że gwiazda na Instagramie przedstawiała luksusowy styl życia aby „zwabić ofiary z całego świata”.

Abbas jest również oskarżany o popełnienie oszustwa w Europie, Ameryce i Nigerii.

FBI zajęło ponad 40 milionów dolarów w gotówce, które znaleziono w mieszkaniu 38-letniego Raymonda Abbasa w Dubaju.

fot. Zatrzymanie influancera

Uważa się, że śledczy znaleźli adresy e-mail dwóch milionów ofiar na kilkudziesięciu telefonach i komputerach skonfiskowanych podczas operacji. Policja w Dubaju podała, że przejęto 21 urządzeń komputerowych, 47 smartfonów, 15 kart pamięci, pięć dysków twardych zawierających 119 980 plików oszustw oraz adresy 1 926 400 ofiar.

Podczas nalotu skonfiskowano również 13 luksusowych samochodów o szacunkowej wartości 7 milionów dolarów oraz walizki pełne gotówki.

„Podejrzani oszukiwali swoje ofiary za granicą, tworząc fałszywe strony internetowe podszywając się pod znane firmy i banki w celu kradzieży informacji o kartach kredytowych ofiar” – powiedział Brigadier Jamal al-Jalaf z CID policji w Dubaju.

Abbas – który na Instagramie nazywa się Hushpuppi jest także oskarżony o popełnienie oszustwa w Europie, Ameryce i Nigerii – podaje policja w komunikacie.

fot. Instagram


Do nalotu doszło dwa miesiące po rozpoczęciu dochodzenia w sprawie gangu. Detektywi wykorzystali media społecznościowe do śledzenia lokalizacji przestępców.

Nigeryjczyk publikował luksusowe zdjęcia, aby inspirować innych do zarabiania więcej. Takim sposobem wyłudzał dane i naciągał ludzi skuszonych łatwym zarobkiem.

Lokalne media podają, że FBI będzie naciskać na ekstradycję Abbasa do Ameryki, ponieważ wiele rzekomych ofiar było obywatelami USA.

Policja w Dubaju zaznacza, że dzięki tej operacji udaremniono próbę kolejnych kradzieży, gdzie straty mogłyby wynieść ponad 1 miliarda dolarów.

Źródło: dailymail.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here