Fot. Psycho Fans, mat. prasowe

W zeszłym tygodniu w czwartek, Dawid W. ps. „Dawo” zeznawał w sądzie w Katowicach. „Dawo” przyznał się do udziału w gangu Psycho Fans, w zamian za zeznania otrzymał status małego świadka koronnego.

Jak podaje dziennikarz katowickiej Wyborczej, „Dawo” przez kilka godzin opowiadał o kibolskich porachunkach, czy handlu narkotykami.

Mały świadek koronny poprosił, aby w trakcie przesłuchania nie było na sali oskarżonych. Finalnie na rozprawie pojawili się tylko ich obrońcy, jednak nie mogli zadawać oni pytań.

Dawid W. opowiedział między innymi o zamachu na jednego z liderów Torcidy – Jarosława P. ps. „Lotek”. Dziewczyna jednego z członków Psycho Fans miała umówić się z nim na randkę. Gdy wychodził z mieszkania dała cynk, przed klatką czekało na niego 20 osób związanych z „PF-ką”. „Lotek” został pobity metalowymi rurami i bejbsolami. W pewnym momencie zaczęto okładać go młotkami tak, aby połamać kończymy. Przez kilka dni był w śpiączce.

Dawid W. zaznaczył „Ja go tylko kopałem i biłem rękami”.

Świadek koronny opowiedział również o bijatyce z kibicami Wisłoki Dębica – „Uczestnicy zdarzenia strzelali do siebie z rakietnic i paintballa. Wszystkiemu przyglądali się zszokowani kierowcy.” – relacjonuje słowa Dawida W. dziennikarz Wyborczej.

Głośną sprawą była również kradzież 44 klubowych flag ze stadionu GKS-u Katowice. „Dawo” miał wymienić kilkanaście osób, które zaplanowały i brały udział w całej akcji. Wspomniał również o „Miśku” z Wisły Kraków, który po wszystkim zebrał sprzęt służący do włamania, taki jak kije bejsbolowe, czy maczety i w drodze do domu miał go wyrzucić.

„Dawo” wraz z „Balusiem” miał sprzedać ogromne ilości narkotyków – „Z samym tylko Łukaszem B. sprzedałem 60 kilogramów amfetaminy”. Oprócz tego wymienił swoich dostawców i tych, którym sprzedawał towar.

Nie wymienił jednak kilku osób, z którymi robił transakcję, ponieważ nie zostały jeszcze zatrzymane.

Kilka dni temu sąd w Katowicach złożył wniosek o przedłużenie aresztu przynajmniej do końca roku dla wszystkich oskarżonych kibiców „Psycho Fans”.

Członkowie Psycho Fans próbowali zabić dwóch świadków koronnych.

Sąd Okręgowy w Gliwicach 23 kwietnia 2020 roku wydał wyrok skazujący wobec Sebastiana B., Daniela K., Michała K. oraz Daniela S. którzy należeli do „Psycho Fans”. Mieli oni strzelać między innymi ze środków pirotechniczny w stronę Łukasza B. oraz Dawida W., co miało doprowadzić na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Działania te miały na celu wywarcie wpływu na Łukasza B. oraz Dawida W., czyli małych świadków koronnych, w związku z treścią składanych wyjaśnień w śledztwie, dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans”.

Sprawnie przeprowadzone, przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach i Centralne Biuro Śledcze Policji, śledztwo doprowadziło nie tylko do zebrania cennego materiału dowodowego oraz do aresztowania sprawców, lecz także skutkowało szybkim osądzeniu sprawców przez Sąd I instancji.

Zastraszali skruszonych członków grupy

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył Sebastiana B., Daniela K., Michała K. oraz Daniela S. o popełnienie przestępstw polegających m.in. na stosowaniu przemocy poprzez strzelanie z urządzeń pirotechnicznych wobec podejrzanych Łukasza B. oraz Dawida W. Zachowanie to prowadziło do narażania  Łukasza B. oraz Dawida W.  na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Działania te miały na celu wywarcie wpływu na Łukasza B. oraz Dawida W. w związku z treścią składanych wyjaśnień w śledztwie, dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans”.

W toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że kiedy członkowie grupy „Psychofans” dowiedzieli się że Łukasz B. i Dawid W. składają wyjaśnienia w trybie art. 60 kk, postanowili ich zastraszyć i zmusić do zmiany swojego stanowiska procesowego.

Wyrokiem 23 kwietnia 2020 roku Sąd Okręgowy w Gliwicach, podzielił zarzuty stawione przez prokuratora w akcie oskarżenia i uznał Sebastiana B., Daniela K., Michała K. oraz Daniela S. za winnych popełnienia zarzucanych im  czynów, wymierzając każdemu z nich karę 3 lat pozbawienia wolności i zasądził od nich solidarnie obowiązek naprawienia szkody.

Ponadto, Sąd uznał Sebastiana B. i Daniela K. za winnych zniszczenia mienia, co było czynem o charakterze chuligańskim kwalifikowanym z art. 288 par. 1 kk w zw. z art. 57a par. 1 kk i za to wymierzył im kary 1 roku pozbawienia wolności. Jednocześnie Sąd nałożył na nich obowiązek solidarnego naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

W konsekwencji Sąd wymierzył Sebastianowi B. i Danielowi K. karę łączną w wymiarze 4 lat pozbawienia wolności i karę grzywny w wymiarze 50 stawek dziennych po 40 złotych.

Źródło: https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26044690,dawo-pograzyl-kolegow-z-psycho-fans-bilismy-kradlismy-handlowalismy.html / pk.gov.pl / online-mafia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here