Fot. zatrzymanie narkobarona w 2012, policja

Po 8 latach od schwytania przez DEA skazany został jeden z najpotężniejszych przestępców obecnych czasów.

47-letni Paul Le Roux został aresztowany w 2012 roku. Wtedy też ujawniono jego dokumenty i padło podejrzenie, że może on być Satoshi Nakamoto, czyli twórcą kryptowaluty Bitcoin.

Przestępca urodził się w Zimbabwe i w przeszłości pracował jako programista. Na początku lat 2000 zaczął budować swoje imperium zaczynając od współpracy z przemytnikami broni.

Le Roux szybko odniósł sukces sprzedając arsenał irańskiemu rządowi. W 2010 roku został nawet upoważniony do zebrania ekipy inżynierów, którzy dopracują i ulepszą system zbrojeniowy armii.

Fot. Paul Le Roux w młodości, mat. prasowe

Gangster zadomowił się w tym biznesie na dobre. Próbował nawet nabyć pociski ziemia-powietrze. Planował także przeprowadzić zamach stanu na Seszelach.

Sędzia Ronnie Abrahams przedstawił go takimi słowami – “Jeśli Paul Calder Le Roux miał możliwość utorowania sobie drogi łapówką albo morderstwem, nie powstrzymywał się. Wykorzystał także 200 osobową armię z nadzieją, że zostanie dowódcą zbrojnej organizacji w Somalii.

Boss miał świadomość, że aby uniknąć aresztowania i stworzyć szlaki przemytowe, część zarobionych pieniędzy będzie musiał przeznaczyć na łapówki. W związku z tym udowodniono mu korupcję w co najmniej kilku krajach. Pieniądze przyjmowali od niego wysoko postawieni przedstawiciele władzy m.in. w Chinach, Filipinach oraz różnych państwach w Afryce.

Fot. Dokumenty Paula Le Roux, mat. prasowe

W ten piątek sąd w Ameryce skazał przestępcę na 25 lat więzienia. Kryminalista odpowiedział nie tyko za przemyt i korupcje. Głównym zarzutem były morderstwa na zlecenie oraz zamachy bombowe.

W trakcie procesu narkbaron był wielokrotnie porównywany do filmowych czarnych charakterów i złoczyńców.

Le Roux powiedział, że żałuje swoich czynów oraz że dręczą go wyrzuty sumienia, z którymi sobie nie radzi.

Nie zasypiam w nocy. Śpię może jedną albo dwie godziny. Zadręczają mnie straszne zbrodnie, które popełniłem. Nie mam słów, aby opisać moje zachowanie. Przepraszam rodziny wszystkich ofiar” – tłumaczył się przed sądem.

Źródło: dailystar.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here