fot. Richard F. Ebert

Od dawna istnieją domniemane powiązania między meksykańskimi kartelami narkotykowymi a legalnymi przedsiębiorstwami. Czy to pod presją, czy z wyboru, udowodniono, że kilka firm współpracuje z niektórymi najbardziej śmiercionośnymi kartelami w Meksyku.

Nowe dochodzenie ujawniło, jak daleko posunęły się kartele, aby zapewnić stały przepływ gotówki bezpośrednio do ich kieszeni. W trakcie tego procesu ujawniono, że niektóre z najbardziej znanych marek Meksyku mogą być powiązane z niektórymi z najbardziej niebezpiecznych karteli.

Współpracując z amerykańskim DEA, agenci z Meksyku zidentyfikowali marki tequili, które zajmują się praniem pieniędzy dla karteli.

We wtorek meksykańskie organy nadzoru finansowego ujawniły szczegółowe informacje o firmach, które ich zdaniem są powiązane z ruchami o wartości ponad 1,1 miliarda dolarów związanymi z wyjątkowo brutalnym kartelem Jalisco New Generation (CJNG). Zamrozili także konta bankowe prawie 2000 osób, które, jak twierdzą, są zaangażowane w program prania pieniędzy.

Krajowa agencja ds. Przeciwdziałania praniu pieniędzy poinformowała, że ​​współpracuje z DEA w celu zidentyfikowania 167 firm, które zajmują się praniem pieniędzy dla niebezpiecznych karteli. Operacja została nazwana „Niebieska Agawa”.

Niebieska agawa to roślina używana do produkcji tequili, która jest charakterystycznym napojem Jalisco.

To nie pierwszy raz, kiedy grupy przestępcze używają najpopularniejszego napoju w Meksyku w celu promowania swoich nielegalnych działań – powiązania między przemysłem tequili a kartelami narkotykowymi sięgają co najmniej 2006 roku. To był rok, w którym DEA po raz pierwszy odkryła związek między tequilą a handlem narkotykami w Meksyku – poinformowała w czwartek gazeta Milenio.

W 2006 r. okazało się, że kartel Tijuana – znany również jako organizacja Arellano Félix – wykorzystuje tequilę jako front nielegalnych działań. Departament Skarbu USA twierdził, że firma Tequila 4 Reyes pomogła kartelowi Tijuana w praniu pieniędzy uzyskanych z dystrybucji narkotyków zarówno w Meksyku, jak i Stanach Zjednoczonych.

fot. Kartel Tijuana / Arellano Félix

Z poprzednich raportów odkryto powiązania między firmą Teze Black Onze Black. Firma została założona przez Los Cuinis, kartel narkotykowy ściśle powiązany z CJNG, aby pomóc w finansowaniu działalności przestępczej. W tym samym roku rząd USA dodał firmę do czarnej listy ekonomicznej.

Teze Black Onze Black

Inna firma zajmująca się produkcją tequili, należąca do aktorki Kate del Castillo, została zbadana przez meksykańskie władze w celu ustalenia, czy ma jakiekolwiek powiązania finansowe z byłym przywódcą kartelu Sinaloa – Joaquínem „El Chapo” Guzmán, obecnie uwięzionym w Stanach Zjednoczonych.

Nie wykryto jednak żadnych nielegalnych transakcji między firmą del Castillo – Tequilą Honor i El Chapo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here