Fot. Screenshot / Piotr Stańczak, mat. prasowe

Pakistańskie służby namierzyły i zatrzymały dwóch podejrzanych o dokonanie egzekucji na Piotrze Stańczaku w lutym 2009 roku.

Polak był krakowskim Geofizykiem, który 28 września 2008 roku został porwany z Attock. Napastnicy zamordowali jego ochroniarza i kierowców. W zamian za darowanie życia Piotrowi zażądali wypuszczenia z więzienia swoich towarzyszy.

Pakistańskie władzę nie zamierzały spełnić żądań terrorystów, a Stańczak odmówił przejścia na islam. W związku z tym w lutym 2009 roku porywacze ogłosili, że ofiara została zamordowana poprzez ścięcie głowy. Po wszystkim upubliczniono nagranie z egzekucji.

W kwietniu tego samego roku ciało Polaka zostało przetransportowane do kraju, gdzie odbył się jego pogrzeb. W lutym 2011 roku przed pakistańskim sądem stanęło dwóch podejrzanych w tej sprawie, zostali oni jednej uniewinnieni.

1 czerwca przeprowadzono operację w Rawalpindi. Organy ścigania schwytały Kaleemullaha i Farida Khanów, którzy należą do nielegalnej organizacji Tehreek-i-Taliban Pakistan.

Terroryści przyjechali do miasta prawdopodobnie po to, by dokonać zamachu. W miejscu ich zamieszkania odnaleziono materiały wybuchowe.

W związku z aresztowaniem Pakistańczyków śledztwo w sprawie porwania i zamordowania Polaka zostało wznowione. Gazera „Dawn” przekazała, że Kaleemullah Khan przyznał się, że wziął udział w zabójstwie, natomiast Farid wyznał, że uprowadził i pozbawił wolności Stańczaka na kilkanaście dni. Mężczyzna miał być przetrzymywany w Darra Adam Khel.

Terroryści przyznali, że to oni znajdują się na nagraniu z egzekucji. Poniżej znajduje się wideo, na którym Stańczak wypowiada swoje ostatnie słowa przed śmiercią.

Źródło: TVP Info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here