fot. pixabay

Portal Rzeczpospolita dowiedział się, że Warszawska Prokuratura Okręgowa porozumiała się z Allegro i Grupą OLX. Dzięki temu porozumieniu już po 16 godzinach, drogą elektroniczną śledczy otrzymać będą mogli dane potrzebne do ustalenia, kto założył fałszywe konto w sieci i oszukuje klientów na wyżej wymienionych portalach.

Do tej pory ustalanie danych sprawcy trwało nawet kilka tygodni. Podczas gdy oszukana osoba zgłaszała sprawę, prokurator musiał wydać decyzję o zwolnieniu z tajemnicy wysyłając ją do portalu. Pismo z żądaniem o przekazanie danych doręczane było pocztą. Teraz wszystko odbywa się drogą elektroniczną. – podaje gazeta „Rzeczpospolita”.

Dzięki uzyskanym informacjom policja dostaje numer telefonu, adres e-mailowy oraz adresy IP, z których się logowano do portalu. Teraz już nawet po 16 godzinach funkcjonariusze będą mogli zająć się sprawą.

Współpraca prokuratury z Allegro oraz OLX przyniesie szybszą możliwość wymiany informacji o oszustach oraz o osobach, które zostały oszukane.

Nie oznacza to, że każdy przestępca będzie szybko wyłapany, ponieważ w większości przypadków posługują się oni fałszywymi danymi, a numery telefonu są rejestrowane na tzw. „słupy”. Oprócz tego często oszuści korzystają z sieci TOR, które przekierowują numery IP.

Źródło: Rzeczpospolita.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here