Fot. jeden z zatrzymanych w tej sprawie, policja

Na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie (2 czerwca 2020 roku) funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu zatrzymali kolejnego członka międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców.

Jak ustalił prokurator grupa czerpała korzyści z przemytu imigrantów. Zatrzymany usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zatrzymany był bezpośrednim organizatorem wykrytego na terenie Niemiec przerzutu 47 nielegalnych imigrantów z Syrii, Iraki, Bangladeszu, Senegalu i Sri Lanki.

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zatrzymanemu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania przemytu szlakiem bałkańskim na terytorium Polski oraz Niemiec nielegalnych imigrantów kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz art. 264 par. 3 kk.

Jak ustalił prokurator podejrzany uczynił sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował wcześniej akty oskarżenia przeciwko kilkunastu członkom grupy.

Część z oskarżonych została skazana prawomocnymi wyrokami. Gang, który zorganizowany był przez ważne osoby ze środowiska pseudokibiców, miał rozpocząć działalność w sierpniu 2015 roku. Postanowili oni uruchomić własny kanał przerzutu dla imigrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki.

Źródło: pk.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here