fot. screenshot

27 lipca 2002 roku doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof lotniczych. Podczas pokazów lotniczych na lotnisku Skniłów we Lwowie ciężki myśliwiec Suchoj Su-27, należący do zespołu Ukrainian Falcons rozbił się o płytę lotniska. W katastrofie zginęło 77 osób, a 543 zostały ranne.

Ciężki myśliwiec był pilotowany przez dwóch pilotów. Podczas akrobacji na małej wysokości stracili oni kontrolę nad samolotem. W następstwie uderzył w ziemię i wpadł w tłum ludzi. Później nastąpiła eksplozja i pożar paliwa. W trakcie uderzenia piloci zdążyli się katapultować z maszyny i doznali tylko niewielkich obrażeń.

Ówczesny prezydent Ukrainy Łeonid Kuczma w publicznych wypowiedziach obwiniał wojsko za katastrofę. Odwołał również szefa sił powietrznych generała Wiktora Strelnikowa i kilku oficerów. Oprócz tego w dniu tragedii minister obrony Ukrainy złożył dymisję, jednak nie została ona przyjęta.

24 czerwca 2005 sąd wojskowy skazał pilota Wołodymyra Toponara oraz drugiego pilota Jurija Jehorowa na odpowiednio czternaście i osiem lat pozbawienia wolności. 

Sąd uznał również, że piloci oraz trzej inni urzędnicy wojskowi byli winni niestosowaniu się do nakazów, zaniedbań oraz naruszenia zasad bezpieczeństwa lotu.

Piloci dostali również nakaz zapłaty w ramach rekompensaty dla rodzin ofiar – Wołodymyr Toponar miał zapłacić 7,2 miliona hrywien, czyli około 1.5 miliona dolarów. Drugi z pilotów 2,5 miliona hrywien.

Źródło: YouTube/ Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here