fot. cbsp.policja.pl

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 6 osób w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze gospodarczym.

Działania obejmujące kilka województw

Zatrzymania są wynikiem akcji przeprowadzonej w ostatnich dniach przez policjantów z CBŚP na terenie województw świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, łódzkiego oraz podlaskiego.
Podejrzani to osoby w wieku od 24 do 66 lat, mieszkańcy Mazowsza, Warmii i Mazur oraz województwa świętokrzyskiego. W toku realizowanych czynności przeszukano także 23 obiekty, w tym miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby spółek, a także biura rachunkowe zabezpieczając przy tym dokumentację oraz sprzęt elektroniczny.

Zarzuty udziału w grupie i prania brudnych pieniędzy

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie usłyszeli łącznie 22 zarzuty, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i posłużenia się fałszywą dokumentacją. Dodatkowo czterem osobom przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.
Za zarzucane sprawcom przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Działalność grupy

Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że grupa mogła działać od 2014 roku do marca 2020 roku na terenie Warszawy, gdzie zajmowała się wyłudzeniami kredytów i pożyczek, przywłaszczeniami samochodów, a także praniem pieniędzy. Pokrzywdzone działalnością grupy są banki, firmy leasingowe, faktoringowe oraz ubezpieczeniowe.

Materiał dowodowy wskazuje, że członkowie grupy przestępczej utworzyli kilka spółek, które miały działać w branży handlowej. Jednak w rzeczywistości w większości nie prowadziły one faktycznej działalności gospodarczej, jedynie pozorując współpracę gospodarczą między sobą. W tym celu członkowie grupy wystawiali faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a także wielokrotnie transferowali te same środki finansowe pomiędzy spółkami.

4,4 miliony złotych szkody

Działania te miały uwiarygodnić „przedsiębiorstwa” w oczach banków i innych instytucji finansowych oraz skłonić je do udzielenia kredytów, pożyczek, leasingów, a także przyznania limitów faktoringowych. Członkowie grupy w większości nie mieli zamiaru wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. W ten sposób doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych, a dotychczas ustalona przez śledczych wartość strat wynosi co najmniej 4,4 miliona złotych. Dodatkowo członkowie grupy podejrzani są o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie co najmniej 1,6 miliona złotych. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w przestępczy proceder może być zaangażowanych 8 spółek, a pokrzywdzonych działalnością grupy mogło być 9 podmiotów gospodarczych.
Sprawa ma charakter rozwojowa i nie wykluczone są koleje zatrzymania.

Źródło: pk.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here