Fot. Członkowie kartelu CJNG, mat. prasowe

We wtorek specjalny oddział stworzony i podlegający pod meksykańskie Ministerstwo Finansów przeprowadził operację przeciwko praniu brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnych procederów.

Celem służb był Jalisco New Generation Cartel, w sprawie którego zamrożono blisko dwa tysiące kont.

Amerykańska agencja narkotykowa DEA uznaje CJNG za jedną z najpotężniejszych i najskuteczniej działających grup przemytników na całym świecie. Kartel zalewa rynek USA nie tylko kokainą, jak to miało miejsce przez wiele lat. Teraz grupa coraz częściej przerzuca także metamfetaminę, która jest ogromnym problemem dla amerykańskiego społeczeństwa.

Meksykańskie służby w dużym stopniu były wspierane przez DEA, które pomogło w zidentyfikowaniu i namierzeniu podejrzanych przelewów i wpływ pieniężnych oraz dużych operacji na kontach firmowych.

Operacja jest wynikiem kilkumiesięcznej pracy zespołowej pod kierownictwem instytucji rządowych.” – oficjalnie ogłosiły meksykańskie służby.

Jak przekazano, zamrożonych zostało 1770 kont osób, które mogły działać jako „słupy” oraz 167 kont firmowych powiązanych z CJNG.

To już kolejny mocny cios w Jalisco New Generation Cartel w tym roku. Wcześniej udało się schwytać Rubena Oseguera, który jest synem Nemesio – bossa kartelu. W USA natomiast miała miejsce operacja, której efektem było aresztowanie 250 członków kartelu.

Źródło: reuters.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here