fot. Twitter

Właściciel sklepu w Dallas bronił swojego sklepu przed kradzieżą w trakcie trwania protestów po śmierci Georga Floyda. Został skatowany i w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala.

Każdego dnia mają miejsce zamieszki, protestujący wybijają szyby w oknach i włamują się do sklepów kradnąc najcenniejsze rzeczy. Włamano się nawet do sklepu marki Louis Vuitton. Podpalony został również posterunek policji. Policjantowi, który dopuścił się zabójstwa grozi 25 lat więzienia. Przebywa już w więzieniu i może je opuścić wpłacając kaucję w wysokości 500 000 $.

fot. Complex

W trakcie trwania protestów aresztowano już setki osób, w trzech amerykańskich miastach wprowadzono godzinę policyjną. Zamieszki trwają już od pięciu dni. Po raz pierwszy od drugiej wojny światowej w Minneapolis zarządzono pełną mobilizację Gwardii Narodowej.

Donald Trump nazywał protestujących „anarchistami”. Powiedział również, że pamięć o zmarłym „została zhańbiona przez uczestników zamieszek, rabusiów i anarchistów„. – „To, co teraz widzimy na naszych ulicach, nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością czy też pokojem” – napisał Trump.

W mediach społecznościowych trwa ciągła mobilizacja do protestów.

W czwartek został podpalony posterunek policji w Mineeapolis. Na ulicach miasta nadal rośnie napięcie związane z zabójstwem George Floyda, którego na środku ulicy udusił policjant. New York Times donosi, że demonstrantom udało się złamać 3. komisariat policji, bazę czterech oficerów, którzy byli zamieszani w śmierć Floyda.

Gubernator stanu Minnesota Tim Walz aktywował Gwardię Narodową stanu „w celu ochrony Minnesotanów”. Gwardia Narodowa potwierdziła w czwartek wieczorem, że 500 żołnierzy wysłano do St. Paul i okolic.

Ci bandyci hańbią pamięć George’a Floyda i nie pozwolę na to. Właśnie rozmawiałem z gubernatorem Timem Walzem i powiedziałem mu, że wojsko jest z nim przez całą drogę. Gdy rozpoczyna się grabież, rozpocznie się strzelanie. Dziękuję Ci!” – napisał na Twitterze Donald Trump.


Następnie dodał: „nie mogę się powstrzymać i patrzeć, jak to się dzieje w wielkim amerykańskim mieście, Minneapolis. Całkowity brak przywództwa. Albo bardzo słaby radykalny lewicowy burmistrz, Jacob Frey, zbierz swój zespół i opanuj miasto, albo wyślę Gwardię Narodową i dobrze wykonam robotę …..”

Donald Trump również skomentował wydarzenia, nazywając protestujących „bandytami” i mówił, że rozmawiał z gubernatorem Walzem. Następnie powiedział „kiedy zaczyna się grabież, zaczyna się strzelanie”.

W trakcie trwania protestów zginęły już 3 osoby.

Dziewięciominutowy film opublikowany przez Darnellę Frazier na Facebooku pokazuje białego oficera wciskającego kolano w szyję Floyda. Leżąc twarzą w dół na drodze, Floyd wielokrotnie jęczy i mówi, że nie może oddychać.

Po około pięciu minutach Floyd przestaje się poruszać i wydaje się nieprzytomny. Ludzie w gromadzącym się tłumie proszą oficerów o sprawdzenie pulsu Floyda. Oficer na szyi Floyda nie unosi kolana, dopóki nie przyjdzie personel medyczny i nie zabierze go do karetki.


Źródło: BBC.COM / New York Times

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here