fot. Twitter

We wtorek policja w Minessocie wydała oświadczenie w sprawie incydentu, do którego doszło w poniedziałek w centrum miasta. Na nagraniu, które opublikowano w mediach społecznościowych widzimy oficera, który przytrzymuje kolanem szyję mężczyzny podczas próby aresztowania. Oficer co najmniej 7 minut dusił kolanem czarnoskórego mężczyznę, który w końcu stracił przytomność. Wielokrotnie mówił oficerom, że nie może oddychać.

AKTUALIZACJA: Na ulicach miasta trwa totalny chaos. Nowe nagranie:

Przywódcy w Minessocie wzywają do pociągnięcia odpowiedzialności funkcjonariuszy, którzy dokonali tego bestialskiego zatrzymania. Wezwano FBI i Departament Sprawiedliwości, który ma zbadać sprawę.

To obrzydliwe patrzeć, jak ten czarny człowiek zostaje zabity, gdy bezradnie błaga o pomoc” – powiedziano we wtorkowym oświadczeniu.

W sprawie pojawiło się nowe nagranie z kamery monitoringu:

Na wtorkowej porannej konferencji prasowej burmistrz Minneapolis Jacob Frey opowiedział wprost o wideo, które rozpowszechniło się w internecie.

Bycie czarnym w Ameryce nie powinno być wyrokiem śmierci”, powiedział, dodając: „To, co widzieliśmy, jest okropne, całkowicie pomieszane”.

Adwokat reprezentujący rodzinę mężczyzny powiedział, że niesprawiedliwe użycie siły przez oficerów nad podejrzanym kosztowało Floyda życie.

Według policji w Minneapolis spotkanie Floyda z oficerami miało miejsce w poniedziałek po godzinie 20:00. Policja została wezwana na 3700 blok Chicago Avenue South w związku z doniesieniem o mężczyźnie próbującym użyć sfałszowanych dokumentów.

Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce znaleźli podejrzanego Floyda w samochodzie. Policji wydawało się, że był pod wpływem alkoholu. Oficerowie kazali mu wysiąść z samochodu.

Po wydostaniu się fizycznie stawiał opór oficerom” – powiedział rzecznik policji John Elder. „Funkcjonariusze skuli podejrzanego w kajdanki, po kilku minutach zauważyli, że mężczyzna ma problemy zdrowotne, więc wezwali karetkę”.

Na filmie mężczyzna jęczy i powtarza białemu oficerowi „nie mogę oddychać”.

Świadkowie namawiali oficera, aby zdjął kolano z szyi mężczyzny, zauważając, że się nie rusza. Jeden mówi: „Jego nos krwawi”, a inny błaga: „Zejdź mu z szyi”.

Karetka zabrała Floyda do szpitala Hennepin Healthcare, gdzie później zmarł.

W nocy do sieci trafiło wideo z próby aresztowania, które oburzyło i wstrząsnęło Ameryką. Celebryci, muzycy oraz artyści zaczęli masowo udostępniać zdjęcie oficera. Raper Meek Mill napisał na Instagramie – „Teraz zabijają nas przed kamerą, tu już nie ma wymówek!”. Sprawę komentują dosłownie wszyscy – społeczność jest oburzona tym co wydarzyło się na ulicach miasta.

View this post on Instagram

Dam bro. ✊🏿

A post shared by The Boss Rick Ross (@richforever) on

Dziewięciominutowy film opublikowany przez Darnellę Frazier na Facebooku pokazuje białego oficera wciskającego kolano w szyję Floyda. Leżąc twarzą w dół na drodze, Floyd wielokrotnie jęczy i mówi, że nie może oddychać.

Po około pięciu minutach Floyd przestaje się poruszać i wydaje się nieprzytomny. Ludzie w gromadzącym się tłumie proszą oficerów o sprawdzenie pulsu Floyda. Oficer na szyi Floyda nie unosi kolana, dopóki nie przyjdzie personel medyczny i nie zabierze go do karetki.

Na wtorkowej porannej konferencji prasowej obok burmistrza szef policji w Minneapolis, Medaria Arradondo, nie odniósł się konkretnie do filmu, ale powiedział, że otrzymał informacje od społeczności, które skłoniły go do skontaktowania się z FBI. Śledztwo jest obecnie prowadzone przez władze federalne przy pomocy Biura ds. Zatrzymania Przestępczości w Minnesocie.

Oficerowie zaangażowani w śmierć Floyda zostali wysłani na płatny urlop administracyjny. Nazwiska zaangażowanych w ten proceder oficerów nie zostały jeszcze ujawnione.

Teraz nie nadszedł czas na osąd i natychmiastowe potępienie naszych oficerów” – powiedział porucznik Bob Kroll. „Trwa dogłębne dochodzenie. Nasi oficerowie w pełni współpracują. Musimy przejrzeć wszystkie filmy. Musimy poczekać na raport eksperta”.

We wtorkowe popołudnie przed posterunkiem policji wyszli pierwsze protestujące osoby.

W środę i w czwartek w mieście wybuchły zamieszki.

Incydent ten przypominał epizod Erica Garnera, czarnego mężczyzny, który zmarł aresztowany w 2014 roku. Oskarżony był o sprzedaż papierosów.

Garner został aresztowany przez kilku funkcjonariuszy, jeden z nich złapał go za szyję i dusił. Eric kilkanaście razy wypowiedział słowa „Nie mogę oddychać”.

W USA rozpoczęły się wtedy fale protestów przeciwko brutalności policji wobec czarnoskórych ludzi.

W ciągu miesiąca w USA doszło do kilkunastu sytuacji, w których funkcjonariusze bez skrupułów strzelają do czarnoskórych osób.

Sprawę skomentował również Donald Trump, który powiedział, że „Sprawiedliwość zostanie wymierzona”. Zapowiedział również, że wysłał zawiadomienie, aby sprawa zabójstwa Floyda została jak najszybciej wyjaśniona.

Sprawiedliwość musi być wymierzona temu człowiekowi i jego rodzinie, sprawiedliwość musi być wymierzona naszej społeczności, sprawiedliwość musi być wymierzona naszemu krajowi” – powiedziała Senator z Minnesoty, Amy Klobuchar

Źródło: BBC.COM / https://minnesota.cbslocal.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here