Fot. Magdalena K., materiały prasowe

Podejrzana Magdalena K. została aresztowana trzy miesiące temu na Słowacji. Od tego czasu nie została jednak ekstradowana do Polski. Kobieta wystąpiła kilka dni temu o azyl polityczny.

Według śledczych podejrzana kierowała zorganizowaną grupą przestępczą, w skład której wchodzili kibole Cracovii. Gang miał m.in. sprowadzić do Polski 5,5 ton marihuany o wartości 88 mln złotych i 120 kg kokainy za kwotę 4,3 miliona euro. Oskarżona miała także utrudniać postępowanie karne, składać fałszywe zeznania oraz nakłaniać do tego inne osoby 

Kobieta była poszukiwana na podstawie listu gończego, czerwonej noty Interpolu oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania od listopada 2018 roku. Funkcjonariuszom słowackim, węgierskim i polskim udało się ja zatrzymać 1 marca na Słowacji.

Aby uniknąć ekstradycji, obrońcy Magdaleny K. chcą wykazać, że kobieta po powrocie do kraju nie będzie mogła liczyć na sprawiedliwy proces.

Adwokaci aby przedstawić sytuację w polskich sądach mieli przedstawić m.in. raport Komisji Weneckiej, decyzję ramową Trybunału Sprawiedliwości UE, raporty stowarzyszenia Iustitia o represjach władz wobec sędziów i prokuratorów.

Kilka dni temu obrońcy Magdaleny K. złożyli wniosek o azyl polityczny, do którego przychylił się Sąd w Bańskiej Bystrzycy. Posiedzenie miało trwać jedynie parę minut.

– Wydanie jej polskim organom ścigania byłoby równoznaczne z przekazaniem jej dzikim ludożercom – zaznaczyła obrona.

Rozpatrzenie wniosku Mgadaleny K. może potrwać co najmniej kilka tygodni.

Źródło: Onet / Interia / Dziennik Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here