Fot. Bernardo Provenzano i Salavatore Lo Piccolo, mat. prasowe

Włoskie służby w piątek 22 maja przeprowadziły operację, której celem było skonfiskowanie majątku dwóch bossów mafii, którzy byli jednymi z największych mafiosów na Sycylii.

Włoskie media podają, że udało się zabezpieczyć setki nieruchomości, w tym nie tylko prywatne domy mafiosów, ale także kompleksy mieszkaniowe, turystyczne oraz całe osiedla. Zajęto także kilka firm, które działały na terenie Trapanii oraz Palermo.

Wraz z kontami oraz skrytkami bankowymi bossowie Cosa Nostry stracili majątek wart około 150 milionów euro.

Jak podają służby właścicielem wszystkich zabezpieczonych dóbr jest 72-letni Andrea Imapstato. Pochodzący z Cinisi przestępca został aresztowany w 2002 roku i podejrzewa się, że był on jedynie „słupem”, na którego mafiosi zapisali całe majątki. Mężczyzna działał na zlecenie Bernardo Provenzano i Salvatore Lo Piccolo.

Benardo Provenzano był bossem klanu Corleonesi. Prokuratura zarzuca mu udział w 127 morderstwach. Mafioso przez 46 lat rządził rodziną z ukrycia. Został schwytany 11 kwietnia 2006 roku. Z tej okazji mieszkańcy Corleone obchodzą tego dnia święto oswobodzenia. Provenzano zmarł 13 lipca 2016 roku, jednak dopiero teraz zaczęto konfiskować jego majątek.

Natomiast 78-letni Lo Piccolo jest jednym z najpotężniejszych bossów z Palermo. Mafioso ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości 24 lata. Na sam szczyt organizacji przestępczej wszedł po aresztowaniu Benardo, jednak sam wpadł już 5 listopada 2007 roku. Od tego czasu zaczął rządzić zza więziennych krat. Przestępca znaczną część majątku zainwestował w nieruchomości, które teraz powoli zaczyna tracić.

Źródło: ansa.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here