Fot. Roberto Pannunzi, policja

Środki jakie wyłudzili włoscy członkowie mafii pochodzą z pomocy dla najuboższych obywateli kraju. Taki program został wprowadzony w 2018 roku przez rząd Giuseppe Contego.

Program dochodu obywatelskiego zakładał, że co miesiąc najbiedniejsze osoby będą dostawać maksymalnie do 780 euro, natomiast rodziny do 1180 euro.

Władze Włoch zapewniały, że urzędnicy będą dokładnie kontrolować i czuwać nad projektem, aby pieniądze nie trafiały do nieodpowiednich osób, które nie kwalifikują się do odbierania zapomogi.

Gwardia Finansów w wyniku przeprowadzonej operacji pod nazwą „Złe obywatelstwo” (Mala Civitas) ujawniła, że przez kilkanaście miesięcy wspomniane kwoty pieniężne trafiały nie tylko do najbardziej potrzebujących, ale także do co najmniej 101 członków mafii kalabryjskiej.

Funkcjonariuszom udało się ustalić, że przestępcy widnieli w systemie jako najubożsi obywatele. Wśród podejrzanych znajdują się jednak nie tylko zwykli członkowie mafii, ale także wysoko postawione osoby takie jak bossowie klanów.

Jak się okazało pieniądze pobierani nawet synowie „włoskiego Pablo Escobara”, jednego z najpotężniejszych europejskich przemytników pracujących dla 'Ndranghety – Roberto Pannunziego.

Według ustaleń śledztwa mafiosi pobrali ponad 516 tysięcy euro nieprzysługującej im zapomogi.

Źródło: RMF24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here