Fot. Operacja "Mani in pasta"

Włoska komisja do zwalczania przestępczości zorganizowanej przeprowadziła operację nazwaną „Mani in pasta”.

W nocy z poniedziałku na wtorek akcje zostały przeprowadzone na Sycylii, Lombardii, Piemoncie, Ligurii, Wenecji Euganejskiej, Emilii-Romanii, Toskanii, Marche i w Kampanii. Zaangażowanych w działania było ponad 500 funkcjonariuszy w radiowozach i śmigłowcach.

Ponad 100 osób podejrzewa się o przynależność do mafijnej organizacji przestępczej, wyłudzanie, przemyt substancji odurzających, oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy, kontrolę zakładów hazardowych i inne przestępstwa przeciwko osobom i mieniu. Dla 91 spośród tych 100 osób wnioskowano o areszt – przekazał dział prasowy Guardia di Finanza.

Wśród podejrzanych znalazł się również celebryta Daniele S. były broker i uczestnik programu „Big Brother”. Według śledczych mężczyzna po występie w telewizji został słupem dla jednej ze spółek w Mediolanie. Został przez prokuraturę oskarżony o udział w procesie prania brudnych pieniędzy i trafił do aresztu domowego.

fot. Guardia di Finanza

Wspomniane pieniądze miały być kontrolowane przez rodzinę Fontana – jedną z najpotężniejszych w Palermo, która wywodzi się z istotnego dla historii włoskiej mafii klanu Galatolo.

Jak informuje „La Repubblica” aresztowani zostali gangsterzy z klanów Acquasanta i Arenella, w tym członkowie rodzin Ferrante i Fontana.

W aktach śledztwa znalazło się wiele nazwisk, nad którymi zaczął pracować sam Giovanni Falcone pod koniec lat 80.” – informuje włoska gazeta.

Śledczy przekazują, że mafiosi inwestowali swoje pieniądze w takie działy gospodarki jak przemysł stoczniowy, handel biżuterią, kawą, mąką, warzywami i owocami, a także wyścigi konne.

Jak ustalili policjanci Cosa Nostra zajmowała się ustawianiem wyścigów w Turynie, Mediolanie, Modenie, Syrakuzach. Mafiosi mieli tam swoich ludzi, którzy zajmowali się zastraszaniem i kontrolą nad wynikiem zawodów.

Mafiosi swoje wpływy mieli także w stoczni na terenie Palermo. Współpracujące z nimi firmy pozwalały na wygrywanie przetargów na wykonywanie prac. W jednej ze spółek gangsterzy stworzyli także swój „posterunek”.

Łącznie w wyniku operacji funkcjonariusze aresztowali 91 osób i zabezpieczyli 22 działalności gospodarcze, 13 koni wyścigowych, 8 nieruchomości i pieniądze – wszystko razem warte około 15 milionów euro.

Źródło: grossetonotizie.com, La Repubblica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here