fot. screenshot

Mężczyzna, który 27 kwietnia został pobity przez policjanta z Los Angeles podczas aresztowania pozwał miasto i policję.

Richard Castillo pozew złożył w amerykańskim sądzie rejonowym w centralnej dzielnicy Kalifornii. Jest skierowany przeciwko miastu i funkcjonariuszom policji. Funkcjonariusz kilkadziesiąt razy uderzył podejrzanego w twarz, głowę i korpus, sytuacja miała miejsce na Houston Street w dzielnicy Boyle Heights, 27 kwietnia.

Pech chciał, że całe zdarzenie nagrał świadek zdarzenia, który opublikował materiał w sieci oraz zaniósł go na policję jako dowód w sprawie pobicia.

Departament Policji w Los Angeles opublikował we wtorek materiał z kamery policyjnej.

Oficer zadawał kilkadziesiąt ciosów podejrzanemu Castillo przez ponad 20 sekund, podczas gdy policjantka „nie interweniowała” i tylko się przyglądała – stwierdził w pozwie Castillo. Podejrzany powiedział również, że oficer splunął mu w twarz.

W pozwie Castillo dodaje – „byłem przerażony, bałem się o swoje życie, przeżywałem wielki ból i cierpienie.”

Świadkowie i mieszkańcy wyrazili swoje niezadowolenie z przebiegu akcji oraz nagannego zachowania policjanta. Oficer miał odpowiedzieć świadkom zdarzenia – „zamknijcie się ku**a”, „wchodzić do środka”, „wszyscy jesteście idiotami”. Całe szczęście jeden ze świadków nagrał zdarzenie, a sprawa ujrzała światło dzienne. Castillo spędził noc w więzieniu.

Okazało się, że Castillo spędził większość swojego życia przy posesji, w której został aresztowany. Podejrzewano go, że jest zwykłym włamywaczem. Zgodnie z aktami sprawy stwierdzono, że Castillo jest bezdomnym i mieszka w namiocie ze swoim psem na pustej działce w okolicy.

Jego adwokat, Wesley Ouchi, powiedział NBC News, że Castillo jest bezpieczny. Castillo będzie wnosił o odszkodowanie za wyrządzone mu szkody.

Rob Wilcox, rzecznik prokuratury, odmówił komentarza na temat całej sprawy.

Na nagraniu widzimy dwóch oficerów nakazujących mężczyźnie odwrócenie się. Sytuacja ma miejsce przy ogrodzeniu przed kościołem. Oficer mówi do podejrzanego: „Nie walcz. Walczysz, stary”. Castillo odpowiada: „Nikt nie walczy”. Następnie oficer wypuszcza serię ciosów w tył głowy Castillo, wykrzykując wulgaryzmy. Oficerka stoi i nie interweniuje.

Cała sytuacja od 3:10.

LAPD wydało oświadczenie 4 maja, po tym jak wideo zostało masowo udostępniane w mediach społecznościowych. Szef policji Michel Moore powiedział w opublikowanym komunikacie, że „materiał jest niepokojący” i ma poważne obawy.

David Winslow, adwokat reprezentujący policjanta, w rozmowie z NBC w Los Angeles powiedział, że ​​uderzenie pięścią, choć nie „ładne”, było uzasadnione, ponieważ Castillo rzucił się na oficera przed rozpoczęciem nagrywania wideo z telefonu komórkowego i próbował złapać go za ręce, zanim padł pierwszy cios.

Podejrzany był znacznie większy niż oficer, młodszy i był w lepszej formie” – powiedział Winslow. „To nie jest policjant znęcający się nad kimś, kto jest od niego mniejszy, to oficer broniący się”.

Świadek, który nagrał część kłótni na telefonie komórkowym, dostarczył kopię wideo policji.

Szef policji powiedział, że oficer został tymczasowo odwołany, a sprawa jest w toku.

Źródło: nbclosangeles.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here