fot. Materiały prasowe / onet.pl

Maciej M. ps. „Maślak”, uważany za lidera gangu Psycho Fans, usłyszał zarzuty podżegania do zabójstwa śląskiego prokuratora, który prowadził śledztwo przeciwko grupie przestępczej.

Na polecenie prokuratora 29 kwietnia 2020 roku podejrzany został doprowadzony z Aresztu Śledczego, gdzie przebywa z uwagi na stosowany wobec niego tymczasowy areszt w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej skupionej wokół środowiska pseudokibiców „Psychofans”.

Usłyszał zarzuty

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił doprowadzonemu zarzuty nakłaniania do zabójstwa jednego z prokuratorów, który prowadził postępowanie przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej skupionej wokół środowiska pseudokibiców „Psychofans” kwalifikowany z art. 18 par. 2 kodeksu karnego w zw. z art. 148 par. 1 kk.

Kolejny zarzut dotyczy nakłaniania do zniszczenia, poprzez spalenie, akt postępowania prowadzonego przed Sądem Okręgowym w Gliwicach przeciwko członkom tej grupy przestępczej kwalifikowany z art. 18 par. 2 kk w zw. z art. 276 kk i art. 163 par. 1 pkt. 1 kk.


Czyny te zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz grożącą podejrzanemu wysoką karę, prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Grupa posługiwała się „sprzętem”

Zorganizowana grupa przestępcza skupiona wokół środowiska śląskich pseudokibiców „Psychofans” działała w okresie od 2010 do 2017. W jej skład wchodziło kilkudziesięciu mężczyzn z terenu Śląska oraz z innych regionów Polski.

Większość członków grupy było już wcześniej karanych, a w popełnianiu przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu posługiwali się niebezpiecznymi przedmiotami, takimi jak maczety, młotki, pałki.

53 członków grupy już stanęło przed Sądem

W maju 2019 roku Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował akt oskarżenia wobec 53 osób.

Wówczas prokurator zarzucił im popełnienie łącznie prawie 100 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstw polegających na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieży z włamaniami, rozbojów, a także zabójstwa i pobicia ze skutkiem śmiertelnym.

Źródło: Prokuratura Krajowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here