Fot. wypalanie trawy, policja

Każdego roku wiosną dochodzi do pożarów wywołanych przez człowieka, a związanych z wypalaniem traw, dlatego w minionym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Radomiu z wykorzystaniem policyjnego drona przeprowadzili na terenie powiatu szydłowieckiego wspólnie działania skierowane przeciwko podpalaczom.

W trakcie ich realizacji funkcjonariusze zauważyli palący się dużych rozmiarów teren porośnięty trzciną i trawą. Kiedy dotarli na miejsce zastali właściciela gruntu, który oświadczył, że w ten sposób chciał oczyścić działkę. 59-letni mieszkaniec powiatu radomskiego został ukarany przez policjantów mandatem karnym. Wobec dwóch pozostałych mężczyzn również zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne.

Policjanci przypominają, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk lub szuwarów grozi kara aresztu lub grzywna.

Jeśli podczas pożaru suchej roślinności dojdzie do zagrożenia życia ludzi lub mienia, czyn może być sklasyfikowany, jako przestępstwo, podlegające karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Wypalanie traw wpływa negatywnie na środowisko naturalne, zagraża roślinom i zwierzętom, niszczy ekosystem, który już nigdy nie będzie taki sam. Część osób stosujących ten nierozsądny i nielegalny proceder uważa, że to pomoże użyźnić glebę, co jest oczywiście mitem. Najważniejsze jednak, aby wziąć pod uwagę, jak wypalanie pól, lasów czy nieużytków pozostawia ogromne spustoszenie i straty w przyrodzie.
 

Jak przypomina i apeluje oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski:

Brak opadów deszczu oraz ciepła i słoneczna pogoda sprzyjają powstawaniu pożarów w lasach oraz traw na terenie woj. mazowieckiego. Niestety, niemal wszystkie pożary spowodowane są umyślnymi podpaleniami oraz nieostrożnością ludzi przebywających w pobliżu terenów leśnych oraz na łąkach i nieużytkach rolnych. Od 1 stycznia 2020 roku powstało już ponad 4400 pożarów traw oraz 1000 pożarów w lasach.

Źródło: policja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here