Fot. AP / dailymail.co.uk


W piątek w Salwadorze odnotowano 22 zabójstwa. Po nagłym skoku i zwiększeniu się przestępczości w kraju, prezydent Nayib Bukele postanowił wymierzyć karę przeciwko osadzonym i dla przykładu zarządził 24-godzinną blokadę więzień, w których pośród osadzonych są członkowie niebezpiecznych gangów.

Osadzeni z więzienia Izalco w Salwadorze zostali skuci kajdankami i zmuszeni do odbycia 24-godzinnej „kary”, siedząc na ziemi, blisko siebie, nie zachowując tym samym dystansu społecznego. Media komentują, że osadzeni mieli chociaż na sobie maseczki. Oprócz tego prezydent Nayibe Bukele wszystkich przywódców gangów wysłał do izolatki.

Rzecznik policji powiedział, że liczba 22 zabójstw w ciągu jednego dnia jest „najwyższa od czasów objęcia urzędu przez Bukele w czerwcu ubiegłego roku.”

Fot. AP / dailymail.co.uk

Salwador nałożył jedne z najsurowszych środków w Ameryce w celu zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kraj rozpoczął ogólnokrajową blokadę 22 marca, za łamanie przepisów jest kara pozbawienia wolności. Organizacje zajmujące się prawami człowieka w tym kraju prowadziły kampanię przeciwko surowym środkom i zakwestionowały niektóre aresztowania.

Fot. EL SALVADOR’S PRESIDENCY PRESS O / dailymail.co.uk

Krajowy trybunał konstytucyjny orzekł o zwolnieniu niektórych osób zatrzymanych nielegalnie, jednak prezydent Nayib Bukele nadal bronił uprawnień policji i wojska i nie miał nic przeciwko tym zatrzymaniom.

Fot. EL SALVADOR’S PRESIDENCY PRESS O / dailymail.co.uk

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w Salwadorze, w którym mieszka 6,4 miliona osób, zaobserwowano jedynie 298 potwierdzonych zakażeń koronawirusem, a osiem osób zmarło od początku pandemii.

Fot. AFP / dailymail.co.uk

W 2015 roku po nasileniu się konfliktu między gangami Barrio 18 i MS-13, rząd upoważnił policję do strzelania do członków gangu „bez obawy przed konsekwencjami”. Po przejęciu władzy przez Bukele morderstwa w kraju znacznie spadły.

Źródło: dailymail.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here