Fot. Schwytany terrorysta, materiały prasowe

Organy ścigania w Hiszpanii aresztowały trzy osoby powiązane z terrorystami, w tym jednego z najbardziej znanych w Europie członków państwa islamskiego. Śledczy byli przekonani, że zginął on w Syrii.

Abdel-Majed Abdel-Bar to 28-letni syn słynnego zamachowca, który zabił 224 osoby w atakach bombowych w 1998 roku. Mężczyzna dorastał w Londynie i jest tam bardziej znany jako raper pod pseudonimem Lyricist Jinn oraz L Jinny. Jego utwory znajdowały się w serwisie YouTube, jednak zostały usunięte. Można je także było usłyszeć w brytyjskim radio m.in. takim jak BBC.

fot. Materiały prasowe

Terrorysta był m.in. podejrzany o zamordowanie brytyjskiego dziennikarza Jamesa Foleya. W sieci pojawiały się także zdjęcia, na których Abdel-Bar trzyma w rękach odciętą głowę ofiary.

Zatrzymany przez kilka lat przebywał w strefie wojny w Syrii i Iraku. Szybko piął się po szczeblach „kariery” w organizacji, a międzynarodowe służby uznawały go za wyjątkowo brutalnego terrorystę – przekazała hiszpańska policja.

fot. Materiały prasowe / Policia National

Europejskiej służby były przekonane, że zginął on w ataku dronów na bazę wojskową ISIS. Udało mu się jednak nielegalnie przedostać do Hiszpanii omijając jakiekolwiek kontrolę związane z przekroczeniem granicy. Jak informują śledczy wszystkie dane na temat poszukiwanego łącznie z odciskami palców były znane organom ścigania w całej Europie.

Oznacza to, że na terenie naszego kontyntetu możne znajdować się więcej podobnych osób, które stanowią realne zagrożenie, a o których obecności służby nie mają pojęcia.

„Abdel-Bary nie jest jakimś tam Syryjczykiem, o którym nikt nie ma pojęcia. Jest dobrze znanym dżihadystą z dobrze znanej rodziny. Teraz okazuje się, że nie jest martwy, tylko żyje w wynajmowanym na koszt Hiszpanii mieszkaniu”

Źródło: businessinsider.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here