Fot. Kluczewska Sopka, materiały prasowe

Kluczewska Sopka wznosi się na wysokość 4750 m n.p.m. Jest to jednocześnie największy i najbardziej aktywny wulkan w Eurazji.

Instytut Wulkanologii i Sejsmologii Dalekowschodniego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk. Poinformował, że proces przebudzania rozpoczął od zawalenia się krateru w sobotę 18 kwietnia wieczorem, następnie wulkan wyrzucił słup ławy.

„Umiarkowana erupcja wulkanu trwa. Strumień lawy zaczął płynąć na południowo-wschodnim zboczu wulkanu ”- powiedzieli eksperci.

Służba Geofizycznej Rosyjskiej Akademii Nauk poinformowała, że przed wylaniem się lawy doszło do erupcji freatycznej. Para wzniosła się na wysokości około 7 km n.p.m.  Wulkanolodzy zostali wysłani w pobliże Kluczewskiej Sopki, w celu zbadania sytuacji.

Wulkan uaktywnił się w listopadzie ubiegłego roku. Według wulkanologów początkowo jego aktywność była umiarkowana. W lutym sytuacja się zmieniła. Wulkan zaczął wyrzucać rozżarzony materiał na wysokość 300 m, a popiół – do 6 m. Nadano mu pomarańczowy kod zagrożenia dla lotów. – wyjaśniają badacze.

Źródło: sputniknews.com / gazeta.ru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here