fot. plamkamazurka.pl/

W Jurgowie zaobserwowano parę Dudków, czyli ptaków, które nie były widziane w tych okolicach od 50 lat – informuje Gazeta Krakowska.

Dudki to ptaki, które żyją tylko na wysokości do 600 metrów nad poziom morze.  Nie występują również na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spekuluje się, że ptaki mogły być w podróży i zatrzymały się tylko na chwilę. Widziano je jednak w sobotę i niedzielę w Jurgowie, wsi położonej w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim.

Co ciekawe Dudki pojawiły się również w Czechach. Tam nie były widziane od ponad 40 lat! Zostały nagrane w jednym z ogrodów w mieście Přestanov.

Dudki to jedne z oryginalniejszych naszych ptaków. Wyróżniają się gliniastopomarańczowym ubarwieniem z czarno-biało pręgowanym grzbietem i skrzydłami oraz czarnym ogonem z białą przepaską. Pstre ubarwienie jest szczególnie rzucające się w oczy u ptaka w locie, gdy wygląda jak ogromny motyl.

Na głowie ma długi ruchliwy czub z czarno zakończonych piór, który rozpościera wachlarzowato w chwilach zaniepokojenia. Odzywa się donośnym, niskim „upupup”. Długi dziób służy do wyszukiwania zdobyczy w ziemi. Młode dudki w gnieździe by przegonić intruza posługują się niezwykłą bronią w postaci cuchnącej cieczy wystrzykiwanej w kierunku wroga. Z tego powodu gniazda dudka czasem nieprzyjemnie pachną.

Źródło: Gazeta Krakowska / Tatry Love / Ptaki.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here