Fot. Pożar w Czarnobylu, materiały prasowe

Ogień dotarł już do miasta Prypeć. Jest w odległości 2 km od składu z odpadami promieniotwórczymi i od samej elektrowni” – podał prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników Jarosław Jemelianenko.

Ukraińskie władze cały czas zapewniają, że nie ma powodu do obaw. Inne zdanie na ten temat ma Jemelianenko, który napisał – Sytuacja jest krytyczna. Strefa płonie. Miejscowe władze meldują, że wszystko jest pod kontrolą, ale w rzeczywistości ogień gwałtownie obejmuje nowe terytoria. Do rządu nie docierają informacje o prawdziwej sytuacji albo wybrał on politykę przemilczania jak radzieckie władze w 1986 roku.

Teraz ogień dotarł do Prypeci i jest dwa kilometry od składów radioaktywnych odpadów Pidlisnyj, gdzie znajdują się najbardziej wysokoaktywne odpady radioaktywne z całej czarnobylskiej strefy, i od samej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej – podkreślił.

Dosyć udawania, że wszystko jest ok! Powiedzcie ludziom, co naprawdę dzieje się z pożarem – zaapelował do ukraińskich władz.

Film nagrany z biurowca elektrowni, pokazuje chmurę dymu jaka się unosi z pobliskiego pożaru.

Pożar obok Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej

13 kwietnia nie był dobrym dniem dla Czarnobyla. Ogień dotarł do terenów przylegających z Czarnobylską Elektrownią Jądrową przez co dym całkowicie zasłonił sarkofag przykrywający IV blok. Załączony film został nagrany z biurowca elektrowni. Władze zapewniają jednak, że nie ma żadnej możliwości, by cokolwiek w obiekcie zapaliło się. Jest bowiem odgrodzony od lasu, zaś wokół samego sarkofagu jest ogromny betonowy plac.Pali się również Czerwony Las – najbardziej radioaktywne miejsce w Strefie. Spłonęło tam także tzw. Leśne Osiedle, w którym mieszkali budowniczowie miasta Prypeć. Jakby tego mało, to potwierdzono kolejne dwie nowe komórki pożarowe w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej:☢ Na wschodnim brzegu rzeki Prypeć w okolicach wioski Krzywa Góra. Znajdują się tam tereny bardzo zalesione, dzikie i trudno do poruszania się.☢ Na południu Strefy w okolicach wioski Rosocha, gdzie ogień przeszedł z wioski Stare Sokoly znajdującej się już poza granicami terenu zamkniętego. I ten pożar prawie na pewno został wywołany celowo. Policja zatrzymała już 37-letniego mieszkańca tych rejonów, który palił śmieci i tlące się pozostałości wysypał na suchą trawę. Odszedł i kiedy wrócił na miejsce wokół już się wszystko paliło: próbował gasić na własną rękę. Nie wezwał jednak straży pożarnej (w komentarzu pod postem wideo z małej wizji lokalnej z podejrzanym).Odnośnie miasta Prypeć, to warto podkreślić, że ogień nie wdarł się między bloki, jak podawały niektóre strony. Pali się jednak wokół słynnego monumentu "Prypeć 1970" upamiętniającego powstanie miasta w 1970 roku.Około 3:00 w nocy nad Strefę dotrą chmury deszczowe. Wody nie spadnie dużo, ale daje to nadzieję na ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia, co dałoby szansę strażakom.Autor filmu: Artefact art-project

Publiée par Napromieniowani.pl sur Lundi 13 avril 2020

Film nagrany z autobusu z pracownikami elektrowni, którzy przejeżdżają niedaleko obiektu.

Вид с автобуса. ЧАЭС. Прямо сейчас

Publiée par Вячеслав Дзыгман sur Lundi 13 avril 2020

Źródło: Facebook, RMF24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here