Fot. kolejka do sklepu w dzielnicy opanowanej przez mafię, materiały prasowe

W czasie gdy w całym kraju panuje kryzys gospodarczy, a wszyscy walczą z koronawirusem, klany mafijne także oferują swoją pomoc.

Od kilku tygodni w najbiedniejszych regionach Kampanii, Kalabrii, na Sycylii i Apulii mafia rozdaje towary niezbędne do przetrwania.

Jak przekazuje prokurator Nicola Gratteri osoby, które nie były legalnie zatrudnione, nie dostają żadnej pomocy finansowej. W tej sytuacji mafia wręcza paczki i zapewnia, że nie chce nic w zamian. Jednak jak zauważa prokurator – Po pewnym trzeba będzie się odwdzięczyć.

Podobne zdanie ma minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese, który twierdzi, że mafiosi w taki sposób rekrutują nowych ludzi, którzy będą pamiętać o tym, kto wyciągnął do nich pomocną dłoń.

– „Szefowie mafii uważają swoje miasta za swoje własne lenno. Mafia bardzo dobrze wie, że aby rządzić, musi dbać o ludzi na swoim terytorium. I robić wszystko, by wykorzystać sytuację na swoją korzyść. W oczach ludzi, szef, który puka do drzwi oferując darmowe jedzenie, jest bohaterem. A szef wie, że może liczyć na wsparcie tych rodzin w razie potrzeby”. – tłumaczy profesor kryminologii Faderico Varese.

źródło: theguardian.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here