fot. Volodymyr Shuvayev / AFP

Pożar wybuchł w sobotę w pobliżu nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. 

Pożar w Czarnobylu objął już powierzchnię 3500 hektarów, co czyni go największym od czasu katastrofy w 1986 roku. Po raz pierwszy władze Strefy przyznały, że nie byli gotowi na pożar na tak dużą skalę i choć zaangażowano wszelkie możliwe środki, by zapobiec oraz wyeliminować ogień, to okazało się to niewystarczające.” – informuje portal napromieniowani.pl.

Problem polega na tym, że po 34 latach duża część Strefy stała się terenami dzikimi do których nie ma dostępu. Strażacy wiedzą gdzie się pali, ale zwyczajnie nie są w stanie dojechać tam pojazdami. Powstaje więc pytanie, dlaczego przez tyle czasu nie stworzono infrastruktury przeciwpożarowej, co po drugiej stronie granicy – w Białoruskiej Strefie Zamkniętej – jest standardem.” – czytamy na portalu napromieniowani.pl. 

W centrum pożaru odnotowano znaczny wzrost poziomu promieniowania.

Pożar w Czarnobylu objął już powierzchnię 3500 hektarów, co czyni go największym od czasu katastrofy w 1986 roku. Po raz…

Publiée par Napromieniowani.pl sur Samedi 11 avril 2020

Serwis „New Europe” przekazał informację, że pożar w Czarnobylu został wywołany celowo. W tej sprawie zatrzymano 27-letniego mieszkańca ukraińskiej wsi Rahivka.

Mężczyzna przyznał się do winy. Wyjaśnił, że trawę oraz śmieci w trzech miejscach podpalił „dla zabawy”.

Reuters

W niedzielę służby ratunkowe podały informacje, że poziom promieniowania wrócił do normy. Od początku podkreślano, że ludzie mieszkający w pobliżu nie są zagrożeni. Niebezpieczeństwo jest dziś minimalne.

Źródło: napromieniowani.pl / nytimes.pl / Radio ZET

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here