PKP

Do zdarzenia doszło 5 kwietnia w nocy na przejeździe kolejowo-drogowym w Kluczborku przy ul. Strzeleckiej. Lekkomyślny kierowca wjechał na przejazd i zaczął na nim manewrować zupełnie ignorując zasady bezpieczeństwa. Zjechał autem z płyt, wjechał na tory i opuścił pojazd. Przez ponad godzinę nie poinformował służb o zdarzeniu. W tym czasie mógł zadzwonić na numery podane na żółtej naklejce PLK. Dopiero po ponad godzinie, osoba która dojechała na przejazd zadzwoniła na numer alarmowy z żółtej naklejki. Niestety ignorowanie zasad spowodowało, że na reakcję było już za późno. Puste auto było na torze, którym jechał pociąg towarowy.” – informuje PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Okoliczności zdarzenia wyjaśni komisja oraz policja.

PKP przypomina również o „żółtych naklejkach PLK, o których każdy musi wiedzieć. Dodatkowe informacje umieszczone są na wszystkich przejazdach. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego.

Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki. W zeszłym roku odnotowano ponad 4300 reakcji na żółtą naklejkę PLK. W 180 przypadkach wstrzymany był ruch pociągów. W 245 przypadkach wprowadzono ograniczenie prędkości pociągów.

Źródło: YouTube / PKP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here