fot. Służba Więzienna

20 tysięcy więźniów może uniknąć pobytu w zakładzie karnym z powodu koronawirusa. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o wypuszczeniu niektórych skazańców i objęciu ich dozorem elektronicznym.” – informuje portal RMF24.PL

RMF informuje, że w Ministerstwie Sprawiedliwości opracowany został właśnie projekt ustawy o zwalczaniu koronawirusa. Umożliwić on ma działanie wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych. Projekt przewiduje również zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym. Zmiany te rozszerzają znacznie dotychczasowe zastosowanie dozoru elektronicznego.

Każdy więzień, który ma orzeczony wyrok nie wyższy niż półtora roku, będzie mógł starać się o przeniesienie na dozór elektroniczny. Obecnie Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE) stosowany jest do kar w wymiarze do jednego roku pozbawienia wolności. Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że skorzysta z tego prawie 20 tysięcy więźniów. – podaje RMF24

Opracowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisy znajdą się w specjalnej ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Projekt wraz z uzasadnieniem został przekazany do Ministerstwa Rozwoju, które koordynuje wszystkie prace związane z nowelizacją tej ustawy.

Przypomnijmy, że z powodu koronawirusa doszło do licznych protestów w więzieniach na całym świecie. W Brazylii kilka dni temu uciekło ponad tysiąc więźniów. We Włoszech również wywołane zostały bunty w zakładach karnych.

W weekend w więzieniach w całej Kolumbii wybuchły zamieszki. W największym zakładzie karnym w Bogocie zginęły 23 osoby. Wszystko przez panikę związaną z koronawirusem.

EDIT:

Ministerstwo Sprawiedliwości wystosowało komunikat w sprawie zwolnienia więźniów.

Podawana w mediach informacja, że 20 tys. więźniów na mocy nowych przepisów może wyjść do domu, gdyż dostaną dozór elektroniczny, nie jest prawdziwa. W rzeczywistości krąg osób objętych tym sposobem odbywania kary może rozszerzyć się maksymalnie do 12 tys., z czego 9 tys. kwalifikuje się do Systemu Dozoru Elektronicznego już na mocy obecnych przepisów. Nieprawdziwa jest również informacja o przerwach w odbywaniu kary na czas epidemii.

Źródło: rmf24.pl / www.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here