policja.pl
policja.pl

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od niedzieli 15 marca wprowadzamy zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców, a wszyscy obywatele wjeżdżający na terytorium Polski będą poddani kwarantannie – poinformował w piątek wieczór premier Mateusz Morawiecki.

Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Od niedzieli 15 marca będzie obowiązywać:
– zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców,
– 14-dniowa kwarantanna domowa dla wjeżdżających na terytorium Rzeczypospolitej Polski
– Zawieszone zostają połączenia lotnicze i kolejowe.

Utrzymane zostaną loty czarterowe dla Polaków, którzy wracają zza granicy. Te osoby trafią na obowiązkową kwarantannę.

– Zawieszona zostanie działalności wszystkich restauracji, klubów, barów i kasyn na 14 dni z możliwością przedłużenia.

Sklepy, banki, punkty usługowe mają pozostać otwarte – zapewnił premier Mateusz Morawiecki, dementując pojawiające się w obiegu fake newsy. – Dziękuję właścicielom sklepów, dostawcom i ekspedientom za wytężoną pracę – dodał.

„Zdaję sobie sprawę, że tego typu ograniczenia zmieniają życie wielu Polaków, ale są one potrzebne, żeby zabezpieczyć nas przed bardzo niebezpiecznymi i nieznanymi do tej pory skutkami pandemii koronowirusa” – podkreśla premier.

„Wolimy, żeby ograniczać wszelkie możliwe ryzyka, jak tylko jest to dopuszczalne w Polsce i dlatego przed innymi wdrażamy tego typu ograniczenia. Robimy to po to, żeby zachować maksimum prewencji, żeby raczej wcześniej ograniczać ogniska koronawirusa, niż po fakcie. Wiele z tych rozwiązań zgłaszały organizacje lekarskie, specjaliści i samorządowcy” – dodaje premier Morawiecki.

– Z myślą o bezpieczeństwie Polaków będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich polskich granicach. Wszystkie granice, które były wewnętrznymi granice Unii Europejskiej zostaną niejako odtworzone, najpierw na 10 dni z możliwością przedłużenia o 20 dni a późnej o kolejny miesiąc – poinformował. Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę.


Źródło: Kancelaria Premiera / Twitter / Bankier.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here