fot. youtube
fot. youtube

W poniedziałek egipski sąd skazał 37 islamskich ekstremistów na karę śmierc. Wśród nich jest kluczowy bojownik – Hisham Ashmawy, który nazywany był „najbardziej ściganym człowiekiem w kraju”. Wszyscy odpowiadają za terroryzm.

Wyrok przeciwko Hishamowi Ashmawiemu, byłemu egipskiemu oficerowi armii oraz pozostałym oskarżonym, wydał Sąd Karny w Kairze.

Ashmaw został aresztowany we wschodniej części libańskiej Derny, twierdzy islamistycznych bojówek pod koniec 2018 r., i przekazany władzom egipskim w maju.

Oskarżeni zostali skazani za przynależność do bojowej grupy Ansar Beit al-Maqdis, znanej obecnie jako Prowincja Synaj, filia Państwa Islamskiego działającego na Synaju Północnym.

Zostali oskarżeni o popełnienie 54 przestępstw, w tym morderstwa, szpiegowanie organizacji zagranicznych, takich jak ruch palestyńskich Hamasów, sabotowanie instytucji państwowych i naruszanie praw obywateli.

Sąd skazał również 61 innych oskarżonych na dożywocie i 87 innych na karę pozbawienia wolności od pięciu do 15 lat w tej samej sprawie.

W sprawie uczestniczyło 207 oskarżonych, z czego 22 zmarło.

Od poniedziałkowych wyroków można się odwołać.

W listopadzie Ashmaw został skazany na śmierć przez powieszenie w innej sprawie o terroryzm. Ashmaw został oskarżony również o planowanie zamachu w 2013 roku na ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Egiptu Mohammeda Ibrahima.

Odpowiada również za udział w szeregu ataków na egipskie siły bezpieczeństwa.

Źródło: punchng.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here