fot. youtube
fot. youtube

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widzimy grupę uchodźców, próbujących dostać się na pontonie na teren Unii Europejskiej. Grecka straż przybrzeżna zaczęła strzelać w wodę tuż obok pontonu, po tym jak uchodźcy nie reagowali na prośby o zawrócenie.

W niedzielę wieczór premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zapowiedział, że jego kraj zawiesza na miesiąc przyjmowanie wniosków o azyl. Oświadczył też, że służby bezpieczeństwa „zwiększą poziom środków odstraszających do maksimum”. – informuje o2.pl

Do Grecji próbowało się dostać w ciągu ostatnich dni kilkanaście tysięcy osób, w niedzielę na granicy zastrzelony został syryjski uchodźca.

Nagranie wideo ukazuje, jak grecki funkcjonariusz straży przybrzeżnej, ubrany na czarno, oddaje dwa strzały z karabinu automatycznego do wody, w pobliżu pontonu wypełnionego osobami ubiegającymi się o azyl.

Greccy funkcjonariusze straży przybrzeżnej wykonali manewry mające na celu zatopienie gumowej łodzi w drodze do Grecji przewożącej nielegalnych migrantów” – powiedziała turecka straż przybrzeżna w oświadczeniu.

Według mediów w łodzi z uchodźcami został uszkodzony silnik i musieli oni wiosłować własnymi rękami.

Erdogan zarzucił Unii Europejskiej niedotrzymywanie obietnic w sprawie uchodźców. Dodał, że od piątku na tureckich granicach z Europą zgromadziło się 18 000 osób, a liczba ta może osiągnąć nawet 30 000.

W Turcji przebywa 3,7 mln uchodźców m.in. z Syrii, Afganistanu, Iraku, którzy próbują dostać się na teren Unii Europejskiej.

Źródło: middleeasteye.net / o2.pl / The Telegraph

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here