fot. napoli.fanpage.it/
fot. napoli.fanpage.it/

W Neapolu rozpoczęło się w czwartek wielkie wyburzanie trzech ostatnich bloków mieszkalnych w Scampii. Stały się one symbolem przestępczości, handlu narkotykami i działalności gangów kamorry. W blokach zwanych „żaglami” nakręcono sceny głośnego filmu o tamtejszej mafii.

Opanowane przez gangi budynki, mogliśmy oglądać między innymi w serialu „Gomorra”. Władze, by przywrócić dobre imię Scampii, postanowiły zmienić architekturę okolicy. Lokatorzy zostali przeniesieni do nowych mieszkań. Burmistrz Neapolu Luigi de Magistris, który obserwował początek burzenia bloku powiedział: „Scampia wygrywa z Gomorrą 3:0”. Pytanie tylko, czy to pomoże władzom w wojnie z narkotykami? Z pewnością był to symbol miasta, z mroczna przeszłością, teraźniejszością, jednak wielu turystów przyjeżdżało tylko po to, aby zobaczyć słynne „Żagle”.

Początkowo cały kompleks składał się z siedmiu ogromnych bloków mieszkalnych i mieścił od 40 000 do 70 000 osób, chociaż są to liczby szacunkowe. Nigdy nie zmierzono faktycznego stanu mieszkańców. Trzy z siedmiu bloków zostały zburzone, ale około 40 000 osób nadal mieszkało do tej pory w uszkodzonych budowlach.

Jak informują media – „W miejscu, gdzie stoją trzy domy, władze miasta obiecały zbudować osiedle „na miarę potrzeb obywateli”.

Mieszkańcy bardzo przeżywają te wydarzenia, protestują przed wyburzeniem. „Wychowałem tam 14 dzieci” – mówi jeden z byłych mieszkańców „Żagli”. Na blokach wiszą między innymi flagi „Scampia to nie Gomora”.

Koszt całej operacji rozbiórkowej to 27 milionów euro. Władze miasta przewidziały 50 milionów euro na postawienie i modernizację nowego osiedla, które ma powstać w tym miejscu.

Źródło: napoli.fanpage.it/ / bankier.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here