fot. murderpedia.org
fot. murderpedia.org

Nicholas Todd Sutton pierwszego przestępstwa dopuścił się w wieku 18 lat, kiedy to wrzucił swoją nieprzytomną babcię do rzeki. Sekcja zwłok wykazała, że Sutton utopił swoją babcię. Został skazany za morderstwo.

Następnie śledczy ustalili, że oprócz wyżej wymienionego morderstwa, Nicholas pozbawił życia Johna Large’a, jego 19-letniego przyjaciela ze szkoły średniej i 46-letniego Charlesa Almona w Karolinie Północnej. Za te morderstwa otrzymał również dożywotnie wyroki więzienia.

Wszystko zmieniło się 15 stycznia, 1985 r., kiedy to wraz z innym więźniem śmiertelnie dźgnął Carla Estep’a, skazanego gwałciciela dzieci z Knoxville. Zabójstwa dokonał w celi w Okręgowym Ośrodku Więziennym w Morgan County. Tym razem sędzia skazał Suttona za morderstwo pierwszego stopnia, co wiązało się z wyrokiem kary śmierci.

Funkcjonariusze więzienia chcieli chronić skazanego na śmierć Suttona, według nich służył on pomocą, robił wszystko, aby opiekować się chorymi w celach śmierci, czy też chronił pracowników więzienia przed przemocą innych osadzonych. Nawet rodzina jednej z ofiar prosiła o oszczędzenie życia Sutton’a.

Patrzymy na życie Nicka i uważamy, że nadal ma ono znaczenie i wartość. Wiemy, że zmienił się jako człowiek i że nadal będzie ponosił konsekwencje” – mówiła krewna jednej z ofiar.

Adwokaci Suttona powiedzieli, że popełnił swoje przestępstwa w młodym wieku po tym, jak doznał nadużyć ze strony swojego chorego psychicznie ojca, który go bił i nauczył go brać narkotyki. Mówili, że w ciągu dziesięcioleci Sutton przekształcił się w modelowego więźnia i lidera w Riverbend Maximum Security Institution w Nashville. Niestety liczne apelacje nie pomogły.

Tuż po północy we wtorek Sutton został umieszczony w specjalnej celi, gdzie przez trzy dni będzie strzeżony, tak aby nie wydarzyły się żadne incydenty, które mogłyby zakłócić proces wykonywania kary.

Jeden ze strażników i Sutton. fot. CNN

Podstawową metodą egzekucji w Tennessee jest zastrzyk śmierci, ale więźniowie skazani za przestępstwa przed 1999 r. mogą zamiast tego wybrać porażenie prądem. Sutton wybrał śmierć na krześle elektrycznym.

W celi śmierci zamówił swój ostatni posiłek. Wiadomo dokładnie, że w dzień egzekucji Sutton zamówił kotlety, puree ziemniaczane z sosem i ciasto brzoskwiniowe z lodami waniliowymi. Posiłek zostanie dostarczony do celi. Więźniowie mają limit wydatków na swój ostatni posiłek i jest to 20 dolarów amerykańskich.

Egzekucja odbędzie się w czwartek o 20:00.

Oficjalny komunikat: Sutton został uznany za zmarłego o godzinie 20:26 czasu lokalnego, zgodnie z komunikatem z Departamentu Korekcji w Tennessee.

Jego ostatnie słowa to „Jestem po prostu wdzięczny za to, że jestem sługą Boga i nie mogę się doczekać przebywania w jego obecności” – podaje dziennik „USA Today”.

Podziękował również swojej żonie i rodzinie za to, że przez lata go wspierali i walczyli o anulowanie wyroku kary śmierci.

Źródło: knoxnews.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here