fot. screenshot
fot. screenshot

Władze Gwatemali zatrzymały odrzutowiec Hawkera 125 używanego przez handlarzy narkotyków i przejęły 1700 paczek z kokainą. Film pokazuje start samolotu z tajnego pasa startowego we wnętrzu kraju.

Odrzutowiec został zajęty przez siły bezpieczeństwa w dżungli w pobliżu miasta San Andrés. W akcji siły bezpieczeństwa przejęły również samochód, w którym przewożono 1700 paczek z kokainą.

MINISTERIO DE LA DEFENSA NACIONAL EJÉRCITO DE GUATEMALA

Odrzutowiec miał rejestrację N818LD, jednak ta tablica rejestracyjna należy do innego odrzutowca HS-125-700A, który normalnie działa w Stanach Zjednoczonych.

Po przejęciu samolotu pilot wojskowy wsiadł za stery maszyny i przetransportował odrzutowiec do bazy na oględziny. Na filmie widzimy niebezpieczny start z prowizorycznego pasa.

MINISTERIO DE LA DEFENSA NACIONAL EJÉRCITO DE GUATEMALA

Hawker 125 jest odrzutowcem biznesowym przygotowanym do startu i lądowania na utwardzonych pasach startowych, wykorzystywany jest przez kartele tylko dlatego, że jest pojemniejszy, szybszy i nie rzuca się w oczy.

Hawker 125 ma zostać sprzedany na aukcji przez władze Gwatemali lub zniszczony, jeśli nie będzie zainteresowania kupującym.

Był to trzeci samolot znaleziony w tym roku w Gwatemali związany z operacjami narkotykowymi. W ubiegłym roku było ich ogółem 54. W całym regionie odnotowano wzrost tego rodzaju operacji przemytu, co nie jest zaskakujące, ponieważ wydaje się, że kartele stają się bardziej agresywne w związku z międzynarodowymi (stosunkowo) przemytami opartymi na zaawansowanych technologiach.

Źródło: aeromagazine.uol.com.br

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here