fot. las2orillas.co
fot. las2orillas.co

Jhon Jairo Velásquez, znany jako „Popeye”, to były członek kartelu narkotykowego Medellín, który chwalił się setkami morderstw w imieniu Pabla Escobara i który zamienił swoją kryminalną przeszłość w dochodowy biznes.

Utworzył popularny kanał na YouTube, wydał książki, a nawet powstał serial oparty na podstawie życia Jhona – “Surviving Escobar – Alias JJ”. Gangster zmarł w czwartek w Bogocie, Kolumbia. Miał 57 lat. Od grudnia 2019 roku przebywał na leczeniu w związku z wykryciem u niego raka żołądka. Według lokalnych mediów dostał przerzutów do płuc i wątroby.

fot. The Sun

Velásquez mówił, że zamordował ponad 300 osób i był zaangażowany w zabójstwo 3000 innych osób, jednak nigdy nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

“Popeye” był także odpowiedzialny za około 200 ataków bombowych, porwanie Andrésa Pastrana Arango, który potem został prezydentem Kolumbii, oraz udział w zamachu na samolot pasażerski, w którym zginęło 107 osób.

fot. The Sun

Gangster w 2014 roku opuścił więzienie po ponad 20 latach odsiadki, jednak w 2018 roku wrócił do więzienia za wyłudzenia. Oprócz tego, gdy trafił na wolność miał cały czas należeć do mafii. Ponadto założył kilka biur windykacyjnych w Medellín, skąd zastraszał społeczność.

Eduardo Zapateiro, dowódca kolumbijskiego wojska – podczas konferencji prasowej w Bogocie złożył rodzinie zmarłego „najserdeczniejsze kondolencje” – Walczyłem z handlem narkotykami w 1993 roku, ale chciałbym powiedzieć, że bardzo mi przykro z powodu odejścia „Popeye’a”. Jesteśmy ludźmi, jesteśmy Kolumbijczykami – powiedział.

Jego słowa oburzyły mieszkańców Kolumbii. Krytykowali je m.in. politycy z wielu opcji politycznych, generał policji i rodziny ofiar.

Źródło: https://www.nytimes.com/ / The Sun / Daily Mail Online / nypost.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here