fot. pixbay
fot. pixbay

Serwis Gazety Pomorskiej informuje, że polscy pacjenci coraz częściej narzekają na brak legalnej medycznej marihuany. Planowana dostawa na luty to jedynie 40 kg suszu.

Coraz częściej słyszy się o braku medycznej marihuany w aptekach. Farmaceuci podkreślają, że leki raz można dostać, a raz nie. Zazwyczaj jednak nie ma ich w aptekach. Jeden z czytelników Gazety Pomorskiej, który cierpi na zespół bólu pourazowego opowiada: „Próbowałem ostatnio kupić lek Cannabis Floss zapisany mi przez lekarza. Okazało się, że nie mogę go dostać w żadnej z czterech aptek w Bydgoszczy, do których poszedłem

W naszym kraju popyt na leczniczą marihuanę jest bardzo wysoki, jednak leku dalej brakuje. W lutym zaplanowana dostawa przez Spectrum Cannabis ma wynieść 40 kilogramów medycznej marihuany, w 2019 roku było to 60 kg.

Spectrum Cannabis wprowadziła do Polski preparaty dla osób, które cierpią na chorobę Alzheimera, czy dla osób przechodzących chemioterapię. Preparaty zawierają związek THC, który działa przeciwbólowo i kojąco. Zawartość THC jest śladowa.

Cena medycznej marihuany początkowo miała wynosić około 50 złotych za gram. Niestety Główny Urząd Statystyczny uznał substancję jako farmaceutyczną, a nie produkt leczniczy. Po obłożeniu 23% stawką VAT leczniczą marihuanę kupimy za około 60 złotych. W przypadku, gdyby GUS uznał produkt jako leczniczy, wtedy stawka VAT wynosiłaby 8%.

Źródło: mgr.farm/Gazeta Pomorska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here