fot. Policja
fot. Policja

Od 1 lipca szykują się spore zmiany dla kierowców. Co się może zmienić? Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym (również w nocy), utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości, pierwszeństwo pieszych znajdujących się przy przejściach dla pieszych.

Zmiana w limitach prędkości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zaostrzeniem prawa o ruchu drogowym. W minionym tygodniu przedstawiło projekt zmian. Ustawodawcy zapowiadają, że chcą, aby na terenie zabudowanym dozwolona prędkość wynosiła przez całą dobę 50 kilometrów na godzinę. Przypomnijmy, że obecnie pomiędzy godziną 23:00, a 5:00 dozwolona prędkość wynosi 60 km/h. Rząd wyjaśnia, że w Europie, obowiązują jednolite przepisy o dozwolonej prędkości. Ta wynosi właśnie 50 km/h.

Łatwo możesz stracić prawo jazdy

W planach jest także wprowadzenie możliwości odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h niezależnie od drogi i otoczenia, w jakim doszło do wykroczenia. Obecnie ustawa przewiduje odbiór prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h za jazdę tylko w terenie zabudowanym. Jeśli zmiany wejdą w życie, przykładowo, jeśli ktoś na autostradzie jechałby powyżej 190 kilometrów na godzinę i został złapany, automatycznie straciłby prawo jazdy.

Ilu kierowców straci prawo jazdy w ten sposób? Rząd szacuje, że w tym roku będzie to 20 tysięcy. W przyszłym – 40 tysięcy.

Bezpieczeństwo pieszych

Według ministerstwa na kierowców będą również nałożone dodatkowe kontrole, skutkować ma to zwiększeniem się bezpieczeństwa pieszych. Oprócz częstszych kontroli w życie ma wejść bezwzględne pierwszeństwo właśnie dla pieszych. Kierowca musiałby przepuścić osoby nawet wtedy, gdy dopiero zbliżałyby się do pasów.

Spekuluje się również o podwyższeniu mandatów. Stawki nie były zmieniane od kilkunastu lat, teraz mówi się o tym, że mogą zostać podwyższone 3 lub 4-krotnie.

Źródło: nowosci.com.pl / motofakty.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here